Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    ArcelorMittal Ostrava odpráší všechny chladicí aglomerační pásy. Sníží emise o dalších 198 tun za rok

ArcelorMittal Ostrava odpráší všechny chladicí aglomerační pásy. Sníží emise o dalších 198 tun za rok

Publikováno: 22.4.2014
Rubrika: Tiskové zprávy

Huť ArcelorMittal Ostrava podepsala smlouvy na odprášení všech pěti chladicích pásů v jižní a severní části aglomerace. Na pásy nainstaluje tkaninové filtry, které ročně zachytí až 198 tun tzv. fugitivních[1], emisí prachu. Na tyto nadstandardní ekologické investice v hodnotě přes 600 milionů korun huť získala 85% dotaci z EU. Tendr na odprášení chladicích pásů na jižní aglomeraci vyhrálo konsorcium firem AC Technologies, Hutní projekt Frýdek-MístekStamont, severní pásy odpráší ZVVZ Milevsko. Obdobně jako u ostatních ekologických investic huti v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, které spolufinancuje EU, se zahájení provozu odprášení plánuje do konce roku 2015.

Klíčová slova: odprášení, ArcelorMittal, aglomerace


 [1] Fugitivní emise = emise nepřímé – „nekomínové“, vznikají například při manipulaci , chlazení nebo dopravě  prašného materiálu

Aglomerace představuje nejprašnější provoz celé huti, proto se na ni soustředíme nejvíce. Díky tomu, že již dnes plníme budoucí evropské emisní limity, můžeme čerpat na další ekologizaci dotace EU,“ říká Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava a dodává, že huť chce své provozy vybavovat nejmodernějšími ekologickými technologiemi i nadále.

Nové odprášení zachytí prachové částice, které se uvolňují při chlazení aglomerátu. Ten se vyrábí na spékacích pásech a dochlazuje na chladicích pásech, kde jeho teplota postupně klesá z cca 850 stupňů na teplotu nižší než 100 °C. Zchlazení aglomerátu je nezbytné, aby se zabránilo spálení gumových dopravních pásů, které transportují aglomerát do vysoké pece. Při vhánění chladného vzduchu do aglomerátu se uvolňuje a víří prach. Nová investice umožní všech pět chladicích pásů zakrytovat a prachem kontaminovaný vzduch zpod krytu odsávat 80 metrů dlouhým potrubím do dvou nových tkaninových filtrů. Jde o v současnosti nejlepší známé řešení odprášení, které dokáže zachytit i nejmenší částice.

Na jižní části aglomerace se navíc emise prachu sníží díky zařízení pro vytřídění a následné uložení tzv. roštoviny. Na severní části pomůže technologie horkého třídění aglomerátu. Ta dokáže snížit množství prachu v aglomerátu ještě před jeho uložením na chladicí pás.

Odprášení chladicích pásů v aglomeracích za 615 milionů korun je součástí řady investičních akcí pro zlepšení životního prostředí. S využitím evropských financí se do roku 2015 má na odprášení provozů aglomerace a vysoké pece uskutečnit šest projektů a jeden na snížení oxidů dusíku z energetiky. Celková hodnota investic přesahuje 2,6 miliardy korun, přičemž na investice do odprašování může huť získat až 90% dotaci. Na denitrifikaci získala huť 40% dotaci. Největší přínos pro životní prostřední představuje zavádění dalších tkaninových filtrů a posílení odprašování na technologické maximum.

ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní podnik v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2013 činila 34 352 koruny. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (60x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...
Dělení CzechInvestu: Nová Agentura pro podnikání a inovace zjednoduší čerpání (46x)
Vláda dnes schválila návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na novelizaci zákona o podpoře malého a středního pod...
Dlouhé stráně vyrobily v prosinci rekordní množství elektřinyDlouhé stráně vyrobily v prosinci rekordní množství elektřiny (45x)
Nejvíce elektřiny ve více než 20leté historii vyrobila v prosinci 2017 vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, výro...