Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Dalších sto milionů proti prachu. ArcelorMittal Ostrava odpráší výklopníky rud a uhlí a omezí prašnost při vykládce materiálů

Dalších sto milionů proti prachu. ArcelorMittal Ostrava odpráší výklopníky rud a uhlí a omezí prašnost při vykládce materiálů

Publikováno: 14.2.2014
Rubrika: Tiskové zprávy

ArcelorMittal Ostrava podepsala smlouvu na odprášení výklopníků uhlí a rud obou aglomerací. Investice v hodnotě 125 milionů korun řeší zachytávání prachu, který vzniká při vykládce různých materiálů. Huť hodlá prostor vykládky vagonů kompletně zakrytovat a prach odvádět do nových tkaninových filtrů. V souladu s nejlepšími dostupnými technikami budou tyto filtry zachytávat přes 99 % odsátých prachových částic. Na realizaci zakázky se budou podílet zejména čeští dodavatelé – v tendru zvítězilo konsorcium tří tuzemských firem: Hutní Projekt Frýdek-Místek, Air Cleaning Technologies a STAMONT-Pozemní stavitelství.

Zařízení na odprášení výklopníků bude odsávat prach zvířený vykládkou materiálu (tzv. fugitivní emise) a odvádět ho do nového tkaninového filtru. Ten představuje nejlepší v současnosti známé řešení odprášení a dokáže zachytit i nejmenší částice tuhých znečišťujících látek o velikosti PM 2,5 i PM 1.

„Na aglomeracích již dnes plníme veškeré emisní limity, včetně těch evropských daných nejlepšími dostupnými technikami. Odprášení výklopníků můžeme považovat za nadstandardní opatření. Také proto nám na něj přispívá Evropská unie,“ vysvětluje Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava.

Odprášení výklopníků je jednou z investičních akcí huti pro zlepšení životního prostředí v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, které se budou za podpory evropských peněz realizovat do konce roku 2015. Dotace na tento projekt dosáhla výše 85 % ceny. Zakázku za 125 milionů korun si mezi sebe rozdělí převážně české firmy. Společnosti Hutní Projekt Frýdek-Místek, Air Cleaning Technologies a STAMONT-Pozemní stavitelství uspěly v dvoukolovém tendru, jehož se zúčastnili čtyři soutěžící. Zkrátka nepřijdou ani místní firmy, které se budou podílet na subdodávkách z plných 80 %.

V současné době je akce odprášení ve fázi administrativní přípravy. Kromě jiného se vyřizuje stavební povolení a probíhají bezpečnostní školení pro dodavatele. Podle schváleného harmonogramu se začne stavět letos v červnu.

Provoz na aglomeraci vyžaduje pravidelné dodávky surovin, které se mísí a používají pro výrobu aglomerátu i surového železa. Železniční vagony přivážejí železnou rudu, pelety, koks, antracit a další sypké materiály z celého světa. Za jednu hodinu se na každé z aglomerací průměrně vyloží deset vagonů, což umožní přemístění až 24 000 tun surovin denně.

Výklopníky rud a uhlí musí celý vagón nadzvednout a vyprázdnit. V huti se používá jak rotorový typ výklopníku, který vagón otočí, tak sklopný; ten umožní materiál z čela vagonu vysypat pouhým nahnutím vagonu. Odprášení se dočkají oba typy výklopníků – v obou případech se zakrytují a zachycený prach se odvede do tkaninového filtru.

  

Prachový výklopník uhlí a rud                      

Rotorový výklopník uhlí a rud

ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní podnik v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2013 činila 34 352 koruny. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl (62x)
ArcelorMittal Ostrava vyvinula a jako jediná v evropské části skupiny ArcelorMittal vyrábí ocel, která najde uplatnění p...
ZAT oznámil hospodářské výsledky, dále se chce zaměřit na vývoj inteligentních systémů (41x)
Společnost ZAT, dodavatel inteligentních systémů řízení pro energetiku a průmysl, zveřejnil své hospodářské výsledky za ...
Jádro přitahuje stále více návštěvníků. Jadernou Elektrárnu Temelín navštívilo loni rekordních 26.875 návštěvníků. (39x)
Informační centra (IC) jaderných elektráren Dukovany a Temelín shlédlo v roce 2007 dohromady 55.693 návštěvníků, což je ...