Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    V Národním technickém muzeu v Praze je nově k vidění model zařízení plynulého odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava

V Národním technickém muzeu v Praze je nově k vidění model zařízení plynulého odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava

Publikováno: 6.4.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Národní technické muzeum (NTM) v Praze rozšířilo svou dlouhodobou expozici hutnictví o další významný přírůstek. Jedná se o model zařízení pro plynulé odlévání oceli (tzv. kontilití) ArcelorMittal Ostrava postavený v měřítku 1:75 předním českým modelářem Stanislavem Fialou. Huť úctyhodný model dlouhý 2 metry a vážící 60 kg NTM do jeho sbírky darovala.

Klíčová slova: kontilití, ArcelorMittal, NTM

„Velmi si vážíme spolupráce s ArcelorMittal Ostrava, která se stala partnerem naší stálé expozice dějin hutnictví. Zpřístupnění modelu kontilití je završením naší partnerské spolupráce a praktickým dokončením jedné z našich čtrnácti stálých expozic,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

Model věrně a do nejmenšího detailu zpodobňuje část ocelárny modernizovanou v roce 2013. Díky tehdejší modernizaci v hodnotě jedné miliardy korun dokáže nyní huť vyrábět kruhové polotovary až do průměru 400 mm, namísto tehdejších 210 mm. Ostravská huť má provozuje celkem tři kontilití. Součástí nové výrobní technologie i modelu pro NTM je zařízení pro vakuové odplynění. Díky němu se v oceli snižuje obsah nežádoucích plynů a přísad, takže modernizované kontilití vyrábí ocel s výrazně lepšími jakostními parametry.

„Na modelu jsem pracoval více než půlrok, a to včetně svátků a víkendů. Je vyroben z celé řady materiálů. Devadesát procent tvoří různé druhy plastů, uplatnil jsem ale i ocel a mosaz,“ říká Stanislav Fiala, brněnský modelář provozující svou živnost pod názvem High Precision.

Modelář se souhlasem dodavatele kontilití obdržel od ostravské huti kompletní dokumentaci, která byla použita při modernizaci samotného kontilití v roce 2013.

„Modeláři jsme umožnili několikrát navštívit výrobní zařízení a poskytovali jsme mu odborné konzultace. Návštěvníci muzea si budou moci prohlédnout každý detail našeho kontilití, což by v  huti s ohledem na bezpečnost nebylo možné,“ říká Barbora Černá Dvořáková, tisková mluvčí huti ArcelorMittal Ostrava.

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 250 zaměstnanců. Průměrný výdělek v roce 2015 činil 34 615 korun. Díky nadstandardní ekologizaci dokončené v roce 2015 vyrábí společnost surové železo i ocelové výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Národní technické muzeum v Praze bylo založeno v roce 1908. Za dobu delší než sto let zde byly vybudovány rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu na území dnešní České republiky. Nejzajímavější a v řadě případech unikátní sbírkové předměty si můžete prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách. Zájemci o důkladnější poznání dějin techniky a širších souvislostí mají k dispozici také bohatou knihovnu a archiv dějin techniky a průmyslu. Především školám nižších a středních stupňů, ale také předem ohlášeným skupinám návštěvníků, připravuje názorné a interaktivní vzdělávací programy oddělení muzejní pedagogiky nazvané ENTER. Národní technické muzeum má také vlastní výzkumné pracoviště se svou publikační a vzdělávací činností z oblasti dějin věd a techniky.

V roce 2003 byla zahájena stavební rekonstrukce budovy a roku 2011 bylo znovu otevřeno pět prvních expozic. V říjnu 2013 bylo Národní technické muzeum po 75 letech konečně dokončeno a plně zařízeno. Muzeum představuje dějiny technického důvtipu ve 14 stálých expozicích. Více na www.ntm.cz

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (53x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...