Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Ostravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republiky

Ostravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republiky

Publikováno: 12.12.2013, Aktualizováno: 13.12.2013 12:21
Rubrika: Lidé-Věci-Události

ArcelorMittal Ostrava uvedla do provozu zařízení plynulého odlévání oceli (tzv. kontilití), které prošlo rozsáhlou modernizací. Huť díky miliardové investici zvýší kvalitu oceli a nově bude vyrábět předlitky s vysokou přidanou hodnotou. Ty najdou uplatnění například při výrobě trubek pro těžbu ropy a zemního plynu a dalších náročných aplikacích. Slavnostního spuštění kontilití se v pondělí 9. prosince 2013 zúčastnil také premiér v demisi Jiří Rusnok, který se v ostravské huti zastavil během své návštěvy Moravskoslezského kraje.

Klíčová slova: ArcelorMittal, kontilití, ocel

„Dnešním dnem jsme učinili významný krom ke zlepšení konkurenceschopnosti našeho podniku. Díky miliardové investici vyrábíme kvalitnější a čistší ocel,“ uvedl Tapas Rajderkar, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava.

Účastníci slavnostního spuštění nově zrekonstruovaného kontilití č. 1 mohli pozorovat první lití, při kterém se žhavá ocel v nepřetržitém proudu odlévá do sochorů. Díky modernizaci je huť schopna odlévat kruhové sochory o průměru až 400 mm namísto dosavadního průměru 210 mm. Nové rozměry jsou určeny pro vysoce jakostní výrobky, především bezešvé trubky pro petrochemický průmysl vyráběné novými technologiemi válcování. Předlitky ze zmodernizovaného kontilití se uplatní ale také při výrobě součástí větrných elektráren, železničního dvojkolí, žlutého zboží a listových pružin pro automobilový průmysl.  

Součástí nové výrobní technologie je i vakuovací zařízení. Vakuováním se v oceli sníží obsah nežádoucích plynů a přísad, takže ostravská huť nyní vyrábí ocel s výrazně lepšími jakostními parametry, než tomu bylo doposud. Všechna nově vybudovaná výrobní zařízení splňují požadavky na nejlepší dostupné techniky. Vakuovací stanice je vybavena tkaninovým filtrem s účinností 99 %.

ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní komplex v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2012 činila 34 213 korun. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (73x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (67x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...
Teplárna Otrokovice zve na Seminář energetiků (64x)
Teplárna Otrokovice pořádá XXVIII. SEMINÁŘ ENERGETIKŮ, který se koná 23. - 25. ledna 2018 v hotelu Harmonie v Luhačovicí...