Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    „Rosatom české firmy potřebuje pro naplnění svých cílů doma i ve světě,“...

„Rosatom české firmy potřebuje pro naplnění svých cílů doma i ve světě,“...

Publikováno: 3.1.2014
Rubrika: Jaderné

... říká pro All for Power Leoš Tomíček, výkonný viceprezident Rusatom Overseas.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

V rámci svého vystoupení na konferenci VVER 2013 (11. až 13. listopadu v Praze) jste hovořil o šancích, které se otevírají českým firmám ve světě. Jde především o příležitosti na ruském trhu a ve třetích zemích.

Ano, v první řadě je to spojeno s výrazným nárůstem portfolia zakázek Rosatomu jak v Rusku, tak za jeho hranicemi. V současné době společnost realizuje projekty výstavby 28 bloků po celém světě, potenciální objem zakázek do roku 2030 dle odhadů vzroste na 80 bloků. Zároveň Rosatom disponuje kvalifikovanými zaměstnanci, jelikož je to jedna z mála společností, která nezažila větší pauzy mezi výstavbou jednotlivých jaderných elektráren. Rosatom velice úzce spolupracuje s univerzitami po celém Rusku a do rozvoje vědy celkově investuje nemalé prostředky. Objemy zakázek rostou a s nimi se rozšiřují také možnosti pro jednotlivé dodavatele. A to včetně těch českých, kteří mají za sebou více než půl století dlouhou zkušenost s využíváním ruské technologie VVER, a kteří bezpochyby přispěli i k jejímu formování a rozvoji. Zejména proto nyní patří mezi klíčové zahraniční dodavatele Rosatomu.

Například v minulém roce Rosatom zakoupil zařízení české výroby v hodnotě více než 100 milionů euro. České společnosti zvítězily v tendrech vypsaných Rosatomem, čímž dokázaly, že jejich produkce je opravdu konkurenceschopná.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (55x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (46x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...