Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Skupina ÚJV aktivně na Atomexpo 2016

Skupina ÚJV aktivně na Atomexpo 2016

Publikováno: 3.6.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

ÚJV Řež, a. s. se aktivně zapojuje do mezinárodních jaderných projektů.˜ EGP Invest, člen Skupiny ÚJV, podepsal dohodu o společné práci na projektování reaktoru MBIR.˜ Škoda JS (akcionář ÚJV Řež, a. s.) podepsala se společností Rusatom Servis Memorandum o vzájemném porozumění.

Klíčová slova: ÚJV, Rosatom, Atomexpo

V Moskvě se od 30. května do 1. června 2016 konalo osmé Mezinárodní fórum Atomexpo 2016, největší ruská platforma k setkání a jednání světových lídrů jaderné energetiky. Organizátorem fóra je ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Cílem fóra Atomexpo 2016 je rozvoj mezinárodní spolupráce Ruska se státy střední a východní Evropy, Latinské Ameriky, regionu Tichého oceánu, Asie a Afriky a v oblasti mírového využití jaderné energie. Letošním tématy fóra byly: "Jaderná energie jako základ bezuhlíkového energetického mixu" a "Budoucnost jaderné energie. Noví hráči". Do Moskvy přijelo na pět set odborníků z padesáti pěti zemí.

V jedné z dvanácti sekcí diskutovali účastníci fóra o možnostech Rosatomu v oblasti stavby, zabezpečení a fungování výzkumných reaktorů a jaderných výzkumných center. Tady bylo hlavním tématem vzájemná výměna názorů na projekt rozestavěného multifunkčního výzkumného reaktoru na bázi rychlých neutronů MBIR s největším výkonem na světě, který vzniká v Dimitrovgradu v Uljanovské oblasti Ruské federace. Do diskuse u kulatého stolu, která byla věnována projektu MBIR, se aktivně zapojili i čeští odborníci například z ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež).

Ing. Jiří Žďárek, vice-prezident pro rozvoj podnikání ÚJV Řež, expert divize Integrita a technický inženýring, hovořil o zkušenostech ÚJV Řez s realizací mezinárodních projektů podobného výzkumného charakteru a ocenil perspektivu projektu MBIR z pohledu ÚJV Řež. O své zkušenosti z práce v rámci projektu MBIR a o zájmu českých společností o projekt mluvili zástupci společnosti EGP Invest z Uherského Brodu (člen Skupiny ÚJV). Společnost EGP Invest se již zúčastnila projektování strojovny reaktoru MBIR a v rámci moskevského fóra podepsala s ruskými společnostmi Státní specializovaný projektový institut a TASMO, dohodu o společné práci na projektování reaktoru MBIR.

Společnost Škoda JS (akcionář ÚJV Řež), podepsala s Rusatom Servis (divize Rosatom)Memorandum o vzájemném porozumění. Společnosti se domluvily na rozšíření oboustranné spolupráce v jaderné energetice. Cílem Memoranda je mimo jiné rozvoj spolupráce společností na projektu dostavby třetího a čtvrtého energobloku JE Mochovce.

Skupina ÚJV, člen Skupiny ČEZ, představuje unikátní spojení výzkumných, technologických a výrobních firem. Vedouc společností je ÚJV Řež, a. s., dále zde jsou: Centrum výzkumu Řež s.r.o. (www.cvrez.cz), Ústav aplikované mechaniky Brno s.r.o. (www.uam.cz), Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (www. vzuplzen.cz) a EGP Invest, spol. s r.o. (www.egpi.cz) v Uherském Brodě.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

O radioaktivitě, která léčí i škodí (40x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
Zástupci BEZ Transformátory prezentovali na veletrhu Amper 2013 (36x)
V rámci letošního ročníku veletrhu Amper 2013 se časopis All for Power podílel na unikátním projektu, jehož duchovním ot...
Novým generálním ředitelem Třineckých železáren se stal Jan CzudekNovým generálním ředitelem Třineckých železáren se stal Jan Czudek (36x)
Společnost Třinecké železárny vede od 1. ledna 2012 nový generální ředitel. Stal se jím Ing. Jan Czudek, který doposud p...