Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Čeští veteráni jaderného průmyslu byli oceněni medailemi za přínos k jeho rozvoji

Čeští veteráni jaderného průmyslu byli oceněni medailemi za přínos k jeho rozvoji

Publikováno: 27.10.2015, Aktualizováno: 29.10.2015 22:01
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V budově Národního domu na Smíchově v Praze se minulý týden uskutečnilo slavnostní ocenění zasloužilých českých pracovníků z oblasti jaderného průmyslu u příležitosti 60. výročí zahájení využívání jádra k mírovým účelům v České republice. Slavnostního večera se zúčastnili veteráni jaderného průmyslu z Ruska, Ukrajiny a Čech, stejně jako členové Mezinárodního svazu jaderné energetiky a průmyslu. Za zvláštní zásluhy v oblasti mezinárodní spolupráce byli oceněni čestným uznáním ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom: technický poradce generálního ředitele společnosti ŠKODA JS a. s., Jan Zdebor, autor více než 200 vědeckých prací v oblasti jaderné energetiky, Petr Otčenášek, odborníci na mezinárodní jaderné projekty Pavel Šotola a Jan Petr, hlavní expert ÚJV Řež Zdeněk Kříž, expert a konzultant v oblasti jaderné energie Jozef Víta, generální ředitel společnosti Euroenergy Jaromír Novák, generální ředitel ÚJV Řež Karel Křížek a expert na bezpečné skladování a uložení jaderného paliva společnosti EGP Invest Jan Benešík.

Jaderná energie v současné době tvoří více než třetinu výroby elektřiny v rámci České republiky, tuzemské strojírenské firmy vyvážejí svoji produkci do mnoha zemí a vědecké i aplikované projekty českých expertů jsou známé a oceňované i na světové úrovni. Základem tohoto úspěchu se stala Dohoda o pomoci při rozvoji výzkumu ve fysice atomového jádra a při využívání atomové energie pro potřeby národního hospodářství, která byla uzavřena mezi ČSSR a SSSR 24. dubna roku 1955.

Okamžitě po podpisu dokumentu byl založen Ústav jaderné fyziky (nyní ÚJV Řež, a. s.), a v září 1955 začala fungovat Fakulta technické a jaderné fysiky při Karlově universitě (od roku 1959 byla přejmenována na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou při ČVUT). Výstavba první jaderné elektrárny v ČSSR, kterou byla JE Jaslovské Bohunice, byla zahájena v roce 1958.

V současné době již můžeme hovořit o unikátnosti českého jaderného průmyslu – do konce 20. století československý průmysl vyrobil 24 reaktorů VVER, z nich bylo jednadvacet reaktorů VVER-440 a tři VVER-1000. Čeští vědci přinesli zásadní vklad do zdokonalování technologie VVER, do zvyšování její bezpečnosti a spolehlivosti.

V současné době se čeští experti aktivně účastní projektů Rosatomu, mezi nimiž je výstavba bloků s reaktory VVER-1200 na Novovoroněžské a Leningradské jaderné elektrárně a vývoj reaktorů na bázi rychlých neutronů BN-800, výstavba výzkumného reaktoru MBIR v ruském Dimitrovgradu, výstavba indické jaderné elektrárny Kundankulam, turecké Akkuyu a další projekty v různém stupni realizace.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva. Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 33 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku. Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

 

 

 

 

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie
Veterani_3Veterani_2Veterání_1

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (58x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...
První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (57x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...