Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rosatom vyrobil palivo pro polský výzkumný reaktor

Rosatom vyrobil palivo pro polský výzkumný reaktor

Publikováno: 8.2.2017
Rubrika: Jaderné, Jaderné palivo

První sériová část nízkoobohaceného jaderného paliva typu MR pro polský výzkumný reaktor Maria byla vyrobena podnikem NZCHK (Novosibirskij zavod chimkoncentratov, součást struktury ruské palivové společnosti Rosatomu TVEL). Palivo přejali zástupci polského výzkumného ústavu Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), které reaktor provozuje.

Do nedávné doby používal reaktor Maria francouzské nízkoobohacené palivo. Nové palivo vyvinuté ruskými specialisty má lepší provozní vlastnosti ve srovnání s původním francouzským a díky tomu společnost TVEL vyhrála v roce 2015 tendr. Následoval podpis smlouvy na dodávku paliva typu MR, které obsahuje nízkoobohacený uran (obsah uranu 235 je 19,7 %).

Grzegorz Krzysztoszek, vedoucí oddělení jaderné energie ústavu NCBJ, uvedl: „Přejímka paliva měla dvě fáze: ověření dokumentace a kontrolu palivových souborů včetně prohlídky povrchu, zkontrolování důležitých vnějších rozměrů a balení do transportních obalových souborů. Věříme, že palivo bude pracovat dobře, protože polské straně je známa vysoká reputace podniku NZCHK jako výrobce paliva pro výzkumné reaktory.“

Výsledkem přejímací kontroly je podpis protokolu, který potvrzuje, že palivo odpovídá požadavkům stanoveným ve smlouvě a že je připraveno k přepravě do Polska.

Velký zájem polského partnera o ruskou jadernou produkci potvrzuje také to, že kromě smlouvy na sériové nízkoobohacené palivo typu MR byly podepsány s ústavem NCBJ další dvě smlouvy. První je na dodávku ozařovacích terčů pro produkci lékařských radionuklidů v reaktoru Maria a druhý na palivové soubory pro ozařování experimentálních zařízení.

Reaktor Maria je pojmenován podle význačné polské vědkyně Marii Curie-Sklodowské a byl spuštěn v roce 1974. V současnosti jde o jediný výzkumný jaderný reaktor, který v Polsku provozován.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie
Pohled na aktivní zónu reaktoru Maria.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2 (77x)
János Lázár, maďarský šéf úřadu vlády, 17. 11. 2016 oznámil, že Evropská komise dokončila řízení ve věci předpokládaného...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (71x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (59x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...