ArcelorMittal Ostrava investovala 200 milionů do modernizace středojemné válcovny. Jako jediná v ČR bude vyrábět speciální závitové tyče pro stavební sektor
Rubrika: Technologie, materiály
ArcelorMittal Ostrava investovala 200 milionů korun do modernizace své středojemné válcovny a zahajuje výrobu unikátního produktu se značkou AMTB, který je určen pro stavební činnost. Jedná se o tyče opatřené po celé délce speciálním průběžným závitem, který umožňuje našroubování matic a dalšího příslušenství, a spojování jednotlivých kusů bez nutnosti svařování. Tyče se uplatní jako betonářská ocel, ale jsou vhodné i pro speciální užití, jako například pro kotvení ve skále či spínání horninových masivů. ArcelorMittal Ostrava se stane jediným tuzemským výrobcem jednoho z nejpoužívanějších betonářských a kotevních systémů na světě.
Klíčová slova: ArcelorMittal, válcovna, AMTB
„AMTB tyče naleznou uplatnění ve stavebních konstrukcích, při ražbě podzemních děl a všech geotechnických konstrukcích, tedy ve veškerých důlních dílech, tunelech či podzemních stavbách. Protože tyče není nutné pro spojení svařovat či drátovat, jejich instalace je rychlejší, čímž se na stavbách a v dolech uspoří čas i materiál,“ říká Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava.
Na vývoji řešení se podílela řada odborníků z oblasti výzkumu a vývoje hutního a strojního inženýrství včetně specialistů z oddělení výzkumu a vývoje ArcelorMittal Ostrava. Středojemná válcovna bude vyrábět AMTB tyče v průměrech od 15 mm až do 75 mm a v délkách od 1 do 24 metrů. Díky probíhající investici v hodnotě více než 200 milionů korun zvládne válcovna vyrábět i větší průměry a délky tyčí než u dosavadní řady betonářské oceli. Ta se doposud vyráběla pouze do průměru 32 mm a délek do 15,4 metrů. „Pro zlepšení konkurenceschopnosti se soustředíme na zvyšování podílu výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Náš nový výrobek je dalším krokem v tomto směru,“ dodává Rajderkar.
Středojemná válcovna je součástí závodu 14 – Válcovny v ArcelorMittal Ostrava. Její válcovací trať je dlouhá jeden kilometr. V době svého vzniku v 80. letech byla co do výše investic druhou největší investicí v Československu, hned za jadernou elektrárnou Temelín. Pořizovací cena válcovny byla 7 miliard Kčs. Válcovna dnes vyrábí široký sortiment za tepla válcovaných dlouhých výrobků – jemnou a střední profilovou ocel základních tvarů, tyče pro výztuž do betonu v žebírkovém provedení, rovnoramenné úhelníky o rozměrech 40-90mm, tyče U profil do rozměru 120 mm a některé speciální profily. Nově dokáže vyrobit i AMTB tyče s průběžným závitem v rozměrech 15 až 75 mm.
ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní podnik v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2013 činila 34 352 koruny. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.
Partneři rubriky Technologie, materiála:
Autor
Související články
- Kyslíkárna huti ArcelorMittal Ostrava slaví 55 let (11.9.2017)
- Závod automatizace už rok úspěšně řídí provozy ArcelorMittal Ostrava (27.7.2016)
- Ekologická investice na energetice TAMEH v huti ArcelorMittal Ostrava úspěšně spěje ke konci – začínají profuky kotle (16.11.2015)
- Rourovna ArcelorMittal v Karviné rozšiřuje výrobu lakovaných trubek (27.7.2015)
- Větrné elektrárny v Baltském moři ukotví ocel z ArcelorMittal (23.3.2015)
- V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (13.3.2015)
- Společný energetický podnik TAMEH Holding zahájil svou činnost. Povede jej Kristina Červenková (18.1.2015)
- Oceláři z ArcelorMittal Ostrava odlévají unikátní formát kruhových sochorů pro výrobu trubek o průměru pouhých 130 mm (12.1.2015)
- ArcelorMittal Ostrava odpráší všechny chladicí aglomerační pásy. Sníží emise o dalších 198 tun za rok (22.4.2014)
- Rizikovou práci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava zastane robot (14.3.2014)
- Dalších sto milionů proti prachu. ArcelorMittal Ostrava odpráší výklopníky rud a uhlí a omezí prašnost při vykládce materiálů (14.2.2014)
- Válcovna pásů v ArcelorMittal Ostrava dostala do nového roku nový rentgenový měřič za 22 miliony korun (20.1.2014)
- ArcelorMittal Ostrava dokončila odsíření koksovny za 226 milionů korun. Ročně sníží emise oxidu siřičitého ze spalování koksárenského plynu o 40 % (21.11.2013)
- Provoz spékání železné rudy (tzv. aglomerace) v ArcelorMittal Ostrava bude patřit mezi nejčistější provozy svého druhu na světě (5.11.2013)
- ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky. Na miliardové ekologické zakázce se podílejí také místní dodavatelé (9.9.2013)
- Druhé číslo časopisu All for Power. Nosným tématem aktuálního čísla je problematika odsíření největší průmyslové teplárny v republice – teplárny ArcelorMittal Energy Ostrava (13.5.2013)