Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    CO2    Technologie    Rizikovou práci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava zastane robot

Rizikovou práci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava zastane robot

Publikováno: 14.3.2014
Rubrika: Technologie

Hutníci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava mají nového kolegu na bezdrátové ovládání – demoličního robota. Stroj částečně nahrazuje manuální fyzicky náročnou a rizikovou práci. Jedná se zejména o opravy hlavních a vedlejších žlabů pro železo a strusku. Hutní společnost si od robota slibuje především zvýšení bezpečnosti pracovníků provozu vysokých pecí.

„Robot vykonává činnosti, které nahrazují náročnou manuální práci s vysokým rizikem úrazu, jako například odstraňování struskových nánosů v blízkosti odpichového otvoru nebo dočišťování betonových koryt, při kterých hrozí popálení, uklouznutí nebo pád z výšky,“ říká Jan Haščin, ředitel závodu vysoké pece v ArcelorMittal Ostrava.

S rozměry 780x2056x1035 mm dosahuje robot úctyhodného výkonu 22 kW a jeho rameno má dosah přes pět metrů. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost stroje (dvě tuny) umožňují snadnou přepravu a využití i v prostorově omezených podmínkách vysokých pecí. Příslušenství stroje, jako jsou vyměnitelné ocelové pásy, odolné materiály hydrauliky apod., umožňuje využívat robota za vysokých teplot a v prašném prostředí. Operátor ovládající robota se může vždy postavit na bezpečné místo, z kterého dobře vidí na práci robota, což mu umožňuje nízký profil stroje.

ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní podnik v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2013 činila 34 352 koruny. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

TESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2018: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy palivaTESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2018: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy paliva (21x)
Za posledních několik let firma TESPO engineering s.r.o. vstoupila ve známost tím, že navrhuje našim zákazníkům netradič...
Oprava rotačních ohříváků vzduchu bloků 1 a 2. doplnění o novou technologii čištěníOprava rotačních ohříváků vzduchu bloků 1 a 2. doplnění o novou technologii čištění (17x)
Firma ARVOS s.r.o., dlouholetý dodavatel ekologických zařízení pro energetiku v oblasti rotačních ohříváků vzduchu (LUVO...
Rizikovou práci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava zastane robot (16x)
Hutníci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava mají nového kolegu na bezdrátové ovládání – demoličního robota. Stroj...