ArcelorMittal Ostrava snížila své roční emise prachu na historické minimum
Rubrika: Tiskové zprávy
V roce 2012 odprášila huť ArcelorMittal Ostrava o dalších 85 tun prachu. Snížila tím svůj dopad na životní prostředí na historické minimum 584 tun, což představuje třetinovou hodnotu oproti stavu před deseti lety, kdy skupina ArcelorMittal do hutě vstoupila. Na další ekologické investice chce využít evropské dotace určené pro ekologizaci průmyslu. Plánované ekologické investice v celkové hodnotě přes 2,6 miliardy korun sníží emise prachu, oxidů dusíku a přispějí také ke zlepšení pracovního prostředí. Největší investici představuje denitrifikace energetiky a odprášení aglomerace Jih.
Klíčová slova: emise prachu, ekologické investice, ArcelorMittal
Za deset let ArcelorMittal investovala do ekologizace přes čtyři miliardy korun. Díky tomu splňuje huť emisní limity stanovené českými zákony i přísnější emisní stropy dané Úřadem Moravskoslezského kraje. „Na většině provozů plníme s pětiletým předstihem i nejpřísnější emisní limity, které určila Evropská unie podle tzv. nejlepších dostupných technik a které vstoupí v platnost až od března 2016,“ vysvětluje plnění emisních limitů Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí. „Pokud nám Evropská komise schválí předložené projekty, budeme do roku 2015 realizovat další ekologické investice v hodnotě přesahující 2,6 miliardy korun,“ dodává Baranek.
Většina investic bude směřovat do nejprašnějších provozů, aglomerace a vysokých pecí, evropských dotací chce však huť využít i na denitrifikaci tří kotlů své elektrárny. To bude vyžadovat téměř miliardu korun a přispěje k ročnímu snížení oxidů dusíku o 808 tun.
Největší pozitivní dopad na životní prostředí přinese tkaninový filtr na aglomeraci Jih v hodnotě půl miliardy korun, díky kterému huť sníží emise prachu o 94 tun ročně. Na obou aglomeracích navíc dojde ke zlepšení pracovního prostředí. Odprášení chladících pásů omezí tzv. fugitivní emise o 198 tun za rok a odprášení výklopníků uhlí a rud o dalších 6,4 tuny ročně. Evropské dotace přispějí ke snížení prašnosti také na obou vysokých pecích, kde huť plánuje investovat do navýšení kapacity odprášení licího pole, díky čemuž poklesne prašnost o 74 tun.
„Evropská unie podpořila ekologizaci hutního průmyslu v minulosti již dvakrát v 70. a 90. letech. Naše hutě mají možnost čerpat dotace až nyní. Díky tomu, že již dnes jsou dobře ekologizované, využívají dotace na investice, které snižují emise více, než je požadavek EU, nebo na ekologická opatření, která sníží ty emise, které EU ani nereguluje,“ vysvětluje Vladimír Toman, člen představenstva Hutnictví železa. „Zatímco v minulosti EU na dotacích rozdala více než 50 miliard, korun, které čerpalo 13 zemí, české hutě žádají EU o podporu v celkové výši 4,7 miliardy korun,“ dodává Toman.
Přehled plánovaných investic ArcelorMittal Ostrava, které budou spolufinancované Evropskou unií:
NÁZEV INVESTICE
|
EKOLOGICKÝ PŘÍNOS
|
Odprášení vápenných cest
|
snížení fugitivních emisí tuhých znečišťujících látek (TZL) o 100 tun za rok na ocelárně |
Odprášení výklopníků uhlí a rud, aglomerace S i J
|
snížení fugitivních emisí TZL o 6,4 tuny za rok celkem na obou výklopnících |
Odprášení chladících pásů, aglomerace Sever
|
snížení fugitivních emisí TZL o 137 tun za rok na aglomeraci |
Odprášení chladících pásů, aglomerace Jih
|
snížení fugitivních emisí TZL o 61 tunu za rok na aglomeraci |
Tkaninový filtr na aglomeraci Jih
|
snížení emisí TZL o 94 tun za rok na aglomeraci Jih |
VP2 - navýšení kapacity odprašování licího pole
|
snížení fugitivních emisí TZL o 51 tunu za rok na vysoké peci č. 2 |
VP3 - navýšení kapacity odprašování licího pole
|
snížení fugitivních emisí TZL o 23 tuny za rok na vysoké peci č. 3 |
Denitrifikace AMEO
|
snížení emisí NOx o 808 tun za rok |
ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní komplex v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti je 3 miliony tun oceli, zhruba 50 % produkce se exportuje do více než 60 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají více než 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2012 činila 34 213 korun. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.
Autor
Související články
- PRIEMYSELNÉ EMISIE 2016 (27. - 28. september 2016) (23.9.2016)
- Ekologická investice na energetice TAMEH v huti ArcelorMittal Ostrava úspěšně spěje ke konci – začínají profuky kotle (16.11.2015)
- ArcelorMittal Ostrava podepsal dodavatelské smlouvy na dalších šest nadstandardních ekologických investic (29.4.2015)
- V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (13.3.2015)
- Společný energetický podnik TAMEH Holding zahájil svou činnost. Povede jej Kristina Červenková (18.1.2015)
- Oceláři z ArcelorMittal Ostrava odlévají unikátní formát kruhových sochorů pro výrobu trubek o průměru pouhých 130 mm (12.1.2015)
- ArcelorMittal Ostrava odpráší všechny chladicí aglomerační pásy. Sníží emise o dalších 198 tun za rok (22.4.2014)
- Ostravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republiky (12.12.2013)
- ArcelorMittal Ostrava dokončila odsíření koksovny za 226 milionů korun. Ročně sníží emise oxidu siřičitého ze spalování koksárenského plynu o 40 % (21.11.2013)
- Provoz spékání železné rudy (tzv. aglomerace) v ArcelorMittal Ostrava bude patřit mezi nejčistější provozy svého druhu na světě (5.11.2013)
- Nápravy pro tramvaje značky Škoda vyrobí ostravský ArcelorMittal (25.10.2013)
- ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky. Na miliardové ekologické zakázce se podílejí také místní dodavatelé (9.9.2013)
- Ve Francii postaví vodovod z ostravských trubek (18.4.2013)