Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Westinghouse: systém pasivní bezpečnosti AP1000 vylučuje scénář, který se odehrál ve Fukušimě

Westinghouse: systém pasivní bezpečnosti AP1000 vylučuje scénář, který se odehrál ve Fukušimě

Aktuální globální diskuse o jaderné energetice se úzce dotýká České republiky, která pokračuje s tendrem na dostavbu JE Temelín. V něm nabízí americký Westinghouse elektrárnu AP1000, jejíž výstavba probíhá v Číně a USA. Na otázky spojené s bezpečností jaderné elektrárny AP1000 odpovídal viceprezident Westinghouse Michael Kirst.

V čem se, podle Vás, liší bezpečnostní systém jaderné elektrárny Fukušima a elektrárny AP1000?
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že AP1000 byl od samého počátku projektován pro tzv. pasivní bezpečnost. AP1000 je dnes jediný dostupný design, který využívá pro zajištění bezpečnosti fungování přírodních sil, jako je gravitace, přirozená cirkulace plynů, vypařování apod. To znamená, že reaktor nepotřebuje žádné externí dodávky elektřiny, žádný zásah operátora ani žádný vnější přívod chladicí vody k tomu, aby byl po jakékoli předvídatelné události uveden do bezpečného režimu s dostatečně chlazenou aktivní zónou a v tomto režimu zůstal. Viděli jsme, že v Japonsku byly tři hlavní problémy, a to právě dodávky elektrického proudu, dodávky chladicí vody a role operátora. Události následující ve Fukušimě po přírodní katastrofě jsou tedy v případě AP1000 z vědeckého hlediska vyloučeny.

Michael Kirst

Víte, jak by se choval reaktor AP1000 v případě, že by čelil stejnému zemětřesení a tsunami, jako elektrárna Fukušima?
Jak už jsem řekl, AP1000 je projektován tak, aby se v případě silného zemětřesení odstavil bez potřeby zásahu operátora a to i v případě, kdy dojde k přerušení vnějších dodávek elektřiny. Riziko zaplavení a další přírodní rizika byla při hodnocení bezpečnosti AP1000 v plné míře posouzena. Pokud bychom měli stavět AP1000 v oblastech, kde může dojít k silným zemětřesením (jako je Japonsko či Kalifornie), vyprojektovali bychom ještě robustnější základy, reaktorovou budovu i další části tak, abychom zajistili dostatečnou ochranu před takovými událostmi. Hlavní rozdíl zůstává v tom, že bez ohledu na vnější síly může pasivní bezpečnost AP1000 fungovat nezávisle na externí dodávce proudu a zásahu operátora. Tím automaticky zajišťuje bezpečnost. Jde tak nad rámec jiných projektů, které jdou cestou dalších přídavných systémů, jimž hrozí ztráta funkčnosti. V tom se náš přístup jasně liší od jiných dostupných designů.

Očekáváte, že se pod vlivem posledních událostí požadavky na jadernou bezpečnost zvýší natolik, že Westinghouse bude muset změnit projekt AP1000 tak, aby jim vyhověl?
Je příliš brzy na to říct, že se na základě událostí v Japonsku změní požadavky na bezpečnost reaktorů. Nicméně jsme přesvědčeni, že AP1000 se svou pasivní bezpečností i nadále obstojí při podrobném přezkoumávání nezávislých regulátorů na celém světě, jejichž úkolem je zajistit ochranu veřejnosti za všech podmínek. Vlastně řada lidí z jaderného průmyslu už naznačila, že součásti budoucích reaktorů budou zahrnovat prvky pasivní bezpečnosti, které omezí potřebu aktivních systémů a takových řešení, jež nepředcházejí tavení aktivní zóny, ale pouze z ní zachycují vysoce radioaktivní usazeniny.

(Zdroj: Westinghouse, zpracoval čes)
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Svařování komponent jaderných elektráren (61x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (58x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
Vyšlo první číslo All for Power v roce 2015 - obsahem je například popis investice v Plané nad Lužnicí, odborná příloha o kotlích nebo zdroji CCGT v Kralupech (51x)
Počátkem minulého týdne jsme vytiskli nové číslo časopisu All for Power - 1/2015. Uvnitř čísla najdete komplexní materiá...