Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Jaderné palivo    K problematice bazénů vyhořelého paliva ve Fukušimě

K problematice bazénů vyhořelého paliva ve Fukušimě

Publikováno: 19.3.2011
Rubrika: Jaderné palivo

(Zdroj: www.sujb.cz) Vyhořelé jaderné palivo, které je již vyjmuto z aktivní zóny, stále generuje teplo, proto je nezbytné jej kontinuálně chladit. K tomuto účelu slouží bazény vyhořelého paliva, které jsou na fukušimské jaderné elektrárně umístěny v horní části reaktorové budovy každého bloku (a dále je na elektrárně jeden bazén společný pro všech šest bloků). Za normálních provozních podmínek teplota v bazénech nepřesahuje 25˚C.

Kontinuální vývin tepla z vyhořelého paliva ovšem vyžaduje taktéž nepřerušované chlazení. V důsledku výpadků elektřiny na elektrárně však byla tato funkce narušena (proto na 4. bloku došlo v bazénu k přehřátí paliva s následnou explozí, požárem a uvolněním malé části radioaktivního inventáře do ovzduší). V tuto chvíli jsou z tohoto pohledu nejpostiženější bloky 3 a 4. Proto ozbrojené síly Japonska dne 17. března v 9:48 zahájily plnění bazénů vodou, a to ze vzduchu za pomoci vrtulníků a následovat by mělo i chlazení vysokotlakými čerpadly ze země.

Teplota v bazénech stejně jako hladina chladiva (vody s kyselinou boritou) je nepřetržitě monitorována. Zatím máme k dispozici následující údaje:
 

4. blok

Teplota v bazénu

14. března
84 ˚C

15. března
84 ˚C

16. března
Údaj není k dispozici

5. blok

Teplota v bazénu

14. března
59.7 ˚C

15. března
60.4 ˚C

16. března
62.7 ˚C

6. blok

Teplota v bazénu

14. března
58.0 ˚C

15. března
58.5 ˚C

16. března
60.0 ˚C

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (68x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (39x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
Společnost TVEL vyrobila jubilejní dvoutisící palivový článekSpolečnost TVEL vyrobila jubilejní dvoutisící palivový článek (22x)
Dceřiná společnost koncernu TVEL – Mašinostrojitelnyj zavod vyrobila ve spolupráci se společností AREVA NP, svůj d...