Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Aktuální stav licencování tlakovodního reaktoru AP1000 v zemi původu - USA

Aktuální stav licencování tlakovodního reaktoru AP1000 v zemi původu - USA

Publikováno: 18.5.2011
Rubrika: Jaderné, Technologie, materiály

V poslední době se v řadách odborné veřejnosti množí otázky, týkající se aktuálního stavu licencování tlakovodního reaktoru AP1000. Oslovili jsme proto Adriana Bulla, manažera společnosti Westinghouse pro vztahy s medii.

Můžete přiblížit čtenářům aktuální stav licencování AP1000 ve Spojených státech?
Vaše otázka je velice krátká, odpověď může být ale velice obšírná, pokud byste chtěl vysvětlení podrobné a obšírné. Ale ve stručnosti… Jak asi víte, tlakovodní reaktor AP1000 je projekt „generace III +“, založený na principech pasivní bezpečnosti - tj. využívání přírodních sil, jako je gravitace a přirozená cirkulace plynů, které zajistí bezpečnost reaktoru za jakýchkoli předvídatelných okolností. NRC a Poradní výbor pro bezpečnost reaktorů (ACRS) v USA prověřily projekt AP1000 a potvrdily, že je bezpečný a splňuje všechny požadavky dozoru. Toto potvrzení je podmíněno určitou další podrobnou analytickou prací, která právě probíhá, ale celkové závěry, kterých dosáhly, jsou velmi důležitým příznakem jejich důvěry v tento projekt.

Jsme v posledních fázích procesu žádosti o certifikaci designu AP1000. Stav žádosti NRC můžete sledovat zde: http://www.nrc.gov/reactors/new-reactors/design-cert/amended-ap1000.html

V jakém směru probíhaly největší diskuze?
Jednou z oblastí, která byla předmětem mnoha debat, byla ochranná budova reaktoru AP1000 - kontejnment. Nikoliv konkrétně kvůli zemětřesení nebo jakékoli formě nárazu, ale proto, že technika výstavby, kterou jsme navrhli, byla zcela nová.

V jakém směru?
Jedná se o sendvičovou konstrukci "ocel-beton-ocel", kdy dvě ocelové desky (drženy od sebe ocelovými distančními rozpěrami) tvoří vnitřní a vnější stěny. Tyto ocelové konstrukce by byly vyrobeny v dílnách a pak montovány přímo na stavbě. Po montáži by se mezi tyto desky nalil beton. Myslíme si, že toto je lepší způsob konstrukce, než tradiční  - s montáží ocelového armování a injektáží betonu kolem něj.

V čem byl tedy problém?
Problém byl ten, že v USA (či v Evropě) neexistují žádné stavební normy pro tento nový postup, protože se tento systém tak běžně nepoužívá. Existují sice na Dálném východě normy ARE, ale ty nemají platnost v USA nebo v Evropě. Dozorčím orgánům jsme museli od samého začátku prokázat, že tato metoda splňuje jejich požadavky, a už jsme v tom učinili velké pokroky.
Rád bych se na závěr zmínil o tom, že AP1000 vyhovuje požadavkům European Utility Requirements (EUR), což je základní hodnocení pro evropské energetické společnosti, které by mohly uvažovat o volbě AP1000. Přestože EUR nepředstavují požadavky dozoru v pravém slova smyslu, mají s představami dozorných orgánů mnoho společného.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (58x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...
První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (57x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...
Svařování komponent jaderných elektráren (55x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...