ArcelorMittal Frýdek-Místek slaví 180 let své činnosti. Vyráběl nejen plechy, ale také pilníky nebo minové granáty.
Rubrika: Tiskové zprávy
ArcelorMittal Frýdek-Místek (AMFM), dceřiná společnost huti ArcelorMittal Ostrava, slaví 180. výročí. Základy podniku bývalých Válcoven plechu Frýdek-Místek položil v roce 1833 arcivévoda Karel Ludvík skrze Těšínskou komoru. Karlova huť, jak se podnik v době svého založení jmenoval, se stala nejprve nejvýznamnějším hutním závodem Těšínské komory a později největším výrobcem jemných ocelových plechů v Československu s výrobou více než 300 tisíc tun plechů ročně. V 70. letech minulého století se z válcovny plechů stal přední výrobce speciální transformátorové oceli, kterou dnes vyrábí jen dvanáct dalších podniků na světě.
Klíčová slova: ArcelorMittal, válcovna plechů, transformátorová ocel
„Rád bych při příležitosti 180. výročí poděkoval všem, kteří mají podíl na tom, že můžeme slavit toto významné jubileum. Jsem hrdý, že umíme jako jediný podnik v republice a jeden z pouhých třinácti na světě vyrábět něco tak unikátního, jako je transformátorová ocel,“ říká Dirk Stroo, generální ředitel AMFM.
Historie podniku se začala psát v roce 1833, kdy Těšínská komora vybudovala v Lískovci u Frýdku-Místku Karlovu huť se šesti kovářskými dílnami poháněnými vodními koly. První plech, který místní huť proslavil v následujícím století, byl v huti vyválcován v roce 1851. Hutní podnik se však v průběhu 180 let svého působení nezabýval pouze výrobou plechů. V 60. letech 19. století se zde vyrábělo denně tři tisíce pilníků. Během první světové války pak továrnu opustilo 600 tisíc minových granátů. V období mezi válkami se z podniku stal největší výrobce jemných ocelových plechů v celé střední Evropě. V roce 1937 dosahoval objem výroby plechů 28 tisíc tun ročně.
Po druhé světové válce se podnik modernizoval, byla vystavěna válcovna za studena se dvěma kvarto stolicemi. K nejvýznamnějším investicím došlo po změně majitele v roce 2007, kdy se podnik stal dceřinou společností ArcelorMittal Ostrava. Nejprve byla ukončena výroba plechů za tepla a pokračuje pouze studená fáze výroby. Proběhla modernizace výroby transformátorové oceli, do které se investovalo přibližně 1,6 miliardy korun. V letech 2007 – 2009 byly postaveny nové pece pro vysokoteplotní žíhání, nanášecí linka a termorovnací linka. Významná část investic směřovala také do oblasti ekologie, odpadového hospodářství a regenerace zdrojů.
Výroba plechů ve AMFM nadále pokračuje, dnes se však válcují tzv. za studena. Jedná se o odlišný způsob válcování, jehož výsledkem jsou plechy s hladkým povrchem a velkou přesností. Ty nacházejí uplatnění ve strojírenství či v automobilovém průmyslu.
ArcelorMittal Frýdek-Místek (dříve Válcovny plechu Frýdek-Místek) jsou dceřinou společností ArcelorMittal Ostrava. Společnost je významným výrobcem za studena válcovaných ocelí. Nosným produktem jsou orientované transformátorové plechy pro elektrotechnický průmysl a plechy dynamové. Většinu své produkce elektrotechnických ocelí společnost vyváží do zahraničí. V současné době má firma 660 zaměstnanců včetně dceřiné společnosti ArcelorMittal Technotron a závodu Válcovna za studena v Ostravě Vítkovicích.
ArcelorMittal Ostrava a.s.je největší hutní komplex v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2012 činila 34 213 korun. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.
Autor
Související články
- Kyslíkárna huti ArcelorMittal Ostrava slaví 55 let (11.9.2017)
- MSV 2016: Se Zdeňkem Vaškem (ArcelorMittal Ostrava) o novém typu oceli (31.10.2016)
- Ostravská rourovna ArcelorMittal se podílí na stavbě 2000km plynovodu v Polsku (17.3.2016)
- Rourovna ArcelorMittal v Karviné rozšiřuje výrobu lakovaných trubek (27.7.2015)
- Větrné elektrárny v Baltském moři ukotví ocel z ArcelorMittal (23.3.2015)
- V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (13.3.2015)
- Společný energetický podnik TAMEH Holding zahájil svou činnost. Povede jej Kristina Červenková (18.1.2015)
- Největší investice v ArcelorMittal Ostrava od výstavby minihuti: Energetiku vybaví nejmodernějším kotlem za 1,5 miliardy korun (20.5.2014)
- Miliarda do modernizace ocelárny zkvalitní výrobu a zvýší export (7.10.2013)
- ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky. Na miliardové ekologické zakázce se podílejí také místní dodavatelé (9.9.2013)
- ArcelorMittal Ostrava zahajuje další ekologickou investici za miliardu (2.6.2013)
- „I pro odsíření teplárny v ArcelorMittal nasadíme zařízení s novými konstrukčními uzly,“... (2.6.2013)