Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Westinghouse dodá do JE Temelín palivové soubory pro reaktory VVER-1000

Westinghouse dodá do JE Temelín palivové soubory pro reaktory VVER-1000

Publikováno: 1.3.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

Společnost Westinghouse Electric Company dodá společnosti ČEZ šest testovacích palivových souborů (tzv. Lead Test Assemblies) pro jadernou elektrárnu Temelín.

Klíčová slova: Westinghouse, reaktor VVER

Smlouva na tuto dodávku podepsaná mezi oběma společnostmi je v souladu se standardy v jaderném průmyslu pro licencování a vývoj nového paliva, které má být použito v provozovaných reaktorech. JE Temelín v současné době používá palivo specifického designu, pro zajištění bezpečné kompatibility s ním je proto třeba nové palivo pečlivě testovat po dobu dvou let. Westinghouse jako největší světový výrobce jaderného paliva má s podobnými přechodovými programy dostatečné zkušenosti a těší se na spolupráci s ČEZ s cílem kvalifikovat a licencovat svůj produkt.

Podle smlouvy, uzavřené konkrétně mezi ČEZ a Westinghouse Electric Sweden AB, budou testovací soubory vyrobeny v závodě Westinghouse ve švédském Västerås.

Evropská komise schválila v květnu 2014 Strategii evropské energetické bezpečnosti, v níž uvádí, že „provozovatelé všech elektráren mají zajistit diverzifikované portfolio dodávek paliva“. V této souvislosti José Emeterio Gutiérrez, viceprezident Westinghouse pro jaderné palivo a výrobu komponentů, uvádí: „Rozhodnutí ČEZ zahájit v Temelíně testování nového paliva je skutečně významné. Vypovídá o tom, že ČEZ myslí vážně opatření pro zvýšení bezpečnosti dodávek prostřednictvím diverzifikace zdrojů jaderného paliva. Zároveň jsme přesvědčeni, že tato objednávka ČEZu je vyjádřením důvěry v kvalitu, spolehlivost a konkurenceschopnost paliva Westinghouse pro reaktory VVER-1000.“

V Evropské unii je nyní 131 jaderných elektráren, z nichž 60 % je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Pět zemí (Bulharsko, Slovensko, Finsko, Maďarsko a Česko) provozuje ruské reaktory (čyři typu VVER-1000 a 14 typu VVER-440). Tyto země jsou v současnosti 100% závislé na dodávkách paliva z Ruska, v některých zemích tyto dodávky zajišťují až 52 % produkce elektrické energie.

V prosinci 2014 se Westinghouse a ukrajinská společnost Energoatom dohodly na rozšíření dodávek paliva pro její reaktory VVER-1000. V průběhu uplynulých let četné inspekce na Ukrajině prokázaly bezpečné a hospodárné používání paliva Westinghouse, které funguje přesně dle požadovků a během provozu nevykazuje žádné vady. V roce 2016 Westinghouse zajistí pět zavážek paliva do Jihoukrajinské JE a Záporožské JE.

Westinghouse je globálním dodavatelem paliv pro reaktory tlakovodní, včetně ruských reaktorů typu VVER, pro reaktory varné i pro pokročilé reaktory chlazené plynem. Dnes firma na celém světě dodává paliva do 144 elektráren, z toho 66 z nich se nachází v Evropě. Vlastní deset výrobních závodů, z toho dva v Evropě: Springfields Fuels Limited (Preston, Lancashire, Spojené království) a Westinghouse Electric Sweden (Västerås, Švédsko).

Pro další informace navštivte westinghousenuclear.com a sledujte český Twitter WECNuclear_CZ.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (55x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (45x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...