Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rozvoj jaderné energetiky v Rusku znamená nové příležitosti i pro české firmy

Rozvoj jaderné energetiky v Rusku znamená nové příležitosti i pro české firmy

Publikováno: 23.8.2016, Aktualizováno: 24.8.2016 10:19
Rubrika: Jaderné, Energetické strojírenství

Ruská vláda publikovala 9. srpna nařízení, které naznačuje, že země plánuje do roku 2030 postavit až 11 nových jaderných reaktorů – včetně dvou rychlých sodíkem chlazených reaktorů typu BN-1200. Dokument, který se zabývá místními plány pro energetiku v období do roku 2030, rovněž podtrhl 6 bodů spojených s radioaktivním odpadem.

Klíčová slova: VVER, Atomenergoprojekt

Mezi zmiňovaných 11 nových jaderných reaktorů se nepočítají ty, které se již nyní staví v jaderných elektrárnách Kaliningrad, Novovoroněž, Leningrad a Rostov, a nepočítá se mezi ně ani plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která se staví v Baltických loděnicích. Reaktory typu BN-1200 mají být postaveny v Bělojarské a Jihouralské jaderné elektrárně.

Dokument rovněž schvaluje výstavbu zařízení na produkci uranovo-plutoniového nitridového paliva a výstavbu rychlého reaktoru BREST-OD-300, která má začít v roce 2025. Právě reaktor BREST-OD-300 je součástí projektu ruské státní jaderné korporace Rosatom s názvem ‚Proryv‘ neboli ‚průlom‘, jehož cílem je uzavření jaderného palivového cyklu. V případě úspěchu tohoto projektu by se minimalizovalo množství radioaktivního odpadu pocházejícího z jaderné energetiky.

Dále vydaný dokument schvaluje výstavbu bloku s reaktorem VVER-600 na jaderné elektrárně Kola a realizaci celkem sedmi jaderných bloků s reaktory VVER-TOI v jaderných elektrárnách Kola II, Smolensk II, Nižnij Novgorod, Kostroma a v plánované jaderné elektrárně Tatar.

Ruská jaderná inženýrská společnost OKBM Afrikantov vyvíjí reaktor BN-1200 jako další evoluční krok k reaktorovým designům budoucnosti.  Podle plánů má být tento reaktor poprvé do komerčního provozu uveden v roce 2025 v závislosti na zkušenostech získaných z provozu čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 o výkonu 789 MWe.

Společnost Atomenergoprojekt odhalila reaktorový design VVER-TOI v roce 2010. Design vychází z reaktorů VVER-1200.

Státní dekret datovaný k 1. srpnu letošního roku zahrnuje také schválení pro výstavbu skladů radioaktivních odpadů třetí a čtvrté kategorie (málo a středně radioaktivní odpad) postavených těsně pod povrchem země.  Skladiště mají být vybudována v závodech Ural Electrochemical Integrated Plant (kapacita 48 000 metrů krychlových), Mayak (kapacita 100 000 metrů krychlových) a Siberian Chemical Combine (kapacita 200 000 metrů krychlových).

Další – tentokrát podpovrchové úložiště pro málo a středně radioaktivní odpady s kapacitou 50 000 metrů krychlových – bylo schváleno pro lokalitu Sosnovy Bor v Leningradské oblasti.

Nakonec dokument schválil výstavbu hlubinného úložiště pro radioaktivní odpady první kategorie s kapacitou 4 500 metrů krychlových a pro odpady druhé kategorie s kapacitou 155 000 metrů krychlových v Nižněkanském granitoidním skalním masivu v Krasnojarském regionu.

Výše uvedené plány na novou výstavba jaderných elektráren v Rusku spolu s více než 20 projekty nových jaderných zdrojů s reaktory VVER v různých stupních realizace mimo území Ruska znamenají, že vzniká prostor pro kapacitní posílení výroby zařízení jaderných elektráren v Rusku kapacitami našeho jaderného průmyslu. Nejaktuálnější výzvou jsou pro náš jaderný průmysl projekty výstavby nových jaderných zdrojů s reaktory VVER – 1200 ve Finsku, Maďarsku a v Turecku,“ řekl Miroslav Kawalec, místopředseda České nukleární společnosti.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (141x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (45x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energeticeV ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (42x)
Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové oceli s vysokou přidanou hodnotou. Ocel jakosti 16Mo3 s přídav...