Nacházíte se:  Úvod    Rozhovory    „Rozdíl mezi akreditovanou a neakreditovanou laboratoří je značný,“...

„Rozdíl mezi akreditovanou a neakreditovanou laboratoří je značný,“...

Publikováno: 16.6.2015
Rubrika: Rozhovory

...uvedla v rozhovoru pro časopis All for Power RNDr. Alice Kotlánová, vedoucí Laboratoří a zkušeben TÜV NORD Czech, s.r.o. Laboratoře a zkušebny Brno.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Jak se postupem času mění náplň činnosti, služeb vaší laboratoře?

Laboratoře a zkušebny TÜV NORD Czech Brno mají dlouholetou tradici. Původně se jednalo o laboratoře a zkušebny známé strojírenské firmy, které se v roce 2001 staly součástí certifikační a inspekční společnosti TÜV NORD Czech. V té době zajišťovaly mechanické zkoušky kovů, metalografii, analytickou chemii a zkoušky paliv, energetických vod a rozbory průmyslových olejů.

V dalších letech byly rozšířeny nabízené služby akreditovaných zkoušek kovů, a to jak z hlediska používaných norem ke zkoušení (např. dle ASME, ISO, DIN, GOST aj. norem), tak i rozšířením celkové nabídky zkoušek. V mechanické zkušebně nově vycházíme zákazníkům vstříc směrem k širšímu spektru zkoušených vzorků (např. zkoušení šroubů, matek, aj., nebo prováděním zkoušek plastů), v metalografické laboratoři jsme rozšířili korozní zkoušky, nebo jsme zavedli měření obsahu feritu v oceli. V oblasti zkoušení biomasy zajišťujeme certifikaci biomasy, a dále certifikaci ENplus dřevních pelet a provádíme zkoušení všech druhů tuhých biopaliv i uhlí. V neposlední řadě stanovujeme chemické prvkové složení v kovových i nekovových materiálech, ale zkoušíme i takové speciality, jako stanovení čistoty grafitu. Většina zkoušek je přitom akreditována ČIA (Český institut pro akreditaci, pozn. red.). Oproti předchozím rokům si troufám říci, že se i výrazně změnil přístup k zákazníkovi – ke každému požadavku přistupujeme individuálně, snažíme se i např. zjednodušit doručení vzorků do naší laboratoře (zavedením svozu v okolí 100 km od Brna jednou týdně zdarma).

Své aktivity jsme také rozšířili o pořádání seminářů, které nabízíme buď přímo ve firmách podle firemních individuálních požadavků nebo u nás. Jejich cílem je zvyšování kvalifikace odborných pracovníků pracujících ve firmách z různých oblastí energetiky, strojírenství, zemědělství apod. I nadále se chceme rozvíjet, ať již zaváděním nových norem, metod nebo přístrojů (např. přenosných z oblasti zkoušení kovů). Reagujeme tím na požadavky zákazníků a budeme se zaměřovat na tyto požadavky i v budoucnosti.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Ďábel je skrytý v detailu,“„Ďábel je skrytý v detailu,“ (30x)
říká s nadsázkou o obnově jaderného zdroje v Dukovanech Ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společno...
„Všechny naše velké elektrárny fungují jako špičkové,“„Všechny naše velké elektrárny fungují jako špičkové,“ (27x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Petr Maralík, ředitel OJ Vodní elektrárny ČEZ, a. s....
„Výstavba záložního energetického zdroje pro obnovení napájení při black outu nechává pražskou veřejnost chladnou,“... (26x)
...uvedl v rozhovoru pro All for Power Ing. Milan Hampl, předseda představenstva a ředitel PREdistribuce, a. s. Klíčová...