Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Nový zdroj v Ledvicích má za sebou první zapálení kotle

Nový zdroj v Ledvicích má za sebou první zapálení kotle

Publikováno: 28.3.2014
Rubrika: Elektrárny

Ledvice – V podstatě hotov; tak by se dal stručně zhodnotit současný stav výstavby nového vysoce ekologického zdroje o výkonu 660 MW v Elektrárně Ledvice Skupiny ČEZ.  Zatím jako poslední byla dokončena tepelná úprava materiálu tlakového systému kotle. Jeho žíhání bylo unikátní hlavně tím, že vůbec poprvé probíhalo v největším hnědouhelném kotli v České republice.

Klíčová slova: Ledvice, ČEZ, elektrárna, uhlí

Jednalo se o tepelnou úpravu materiálu částí kotle vyrobených z oceli T24, jejímž účelem bylo snížení vnitřního pnutí ve svarech,“ říká k tomu Karel Ludvík ze Skupiny ČEZ, zástupce vedoucího projektového týmu Nového zdroje v Ledvicích. Jak dodal, vše probíhalo v rámci přípravy na první zapálení a najetí kotle do provozu. „To bude ovšem ještě v bypassovém provozu bez uhlí, takže pojedeme na plyn. Tlak v kotli bude cca 120 barů a budeme ho udržovat několik dní, dokud se nevytvoří ochranná vrstva na vnitřním povrchu výparníku kotle.“ 

Výše uvedenému ovšem předcházelo chemické čištění kotle a parovodů. „Stručně řečeno se jednalo o plnění celého systému demineralizovanou vodou, poté následovaly rychlostní proplachy, odmaštění vnitřních povrchů, proplachy po odmaštění a dále proplach – moření kyselinou fluorovodíkovou. Po něm přišla nakonec pasivace, která ochrání vnitřní povrchy před korozí až do najetí kotle,“ doplnil k tomu Karel Ludvík.

Takzvaná vyvářka kotle se podařila a v následujícím období už na ni navázaly demontáže provizorií a montáže zařízení na projektový stav pro zajištění připravenosti veškerých funkčních systémů k zahájení horkých zkoušek. Ty začaly v polovině března prvním zapálením hořáků kotle.

Další operací pak bude profukování, které zajistí dokonalé vyčištění vnitřního povrchu kotle od zbytků i těch nejmenších nečistot které zbyly po montáži. Teprve potom bude možno vpustit páru z kotle do turbíny, provést primární zkoušky ochran generátoru a tento přifázovat. Od tohoto okamžiku bude již blok vyrábět elektrickou energii.

To ale neznamená, že bude nový zdroj dokončen. Naopak, tímto začne další etapa realizace, a to seřízení provozu bloku a ověření všech jeho provozních parametrů - výkonu, emisí, dynamických vlastností a spolehlivosti. Tyto zkoušky si vyžádají mnoho měsíců usilovné práce inženýrů a techniků dodavatelů i obsluh z řad pracovníků ČEZ. Ukončení zkoušek a předání bloku do komerčního provozu je přitom naplánováno na konec letošního roku,“ uzavřel Karel Ludvík.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Poznatky z Hodonína máme především v oblasti vzorkování dodávek, skladování a analýz nebo při nasazování třídičů biomasy,“... (50x)
... uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Petr Kreissl, ředitel organizační jednotky Teplárny Hodonín, Poříčí...
Jaderná elektrárna Dukovany může i díky řídicím systémům české firmy ZAT prodloužit svou životnost minimálně o dalších deset letJaderná elektrárna Dukovany může i díky řídicím systémům české firmy ZAT prodloužit svou životnost minimálně o dalších deset let (41x)
Na konci roku 2015 bude končit projektovaná životnost prvního výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Řídicí systém...
„Žádná práce nesmí spěchat tak, aby se nedala udělat pořádně,“... (39x)
... uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Jiří Tyc, ředitel divize Temelín, ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r. o. C...