Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Další úspěch projektu Proryv: TVEL vyrobil nové zkušební nitridické palivo

Další úspěch projektu Proryv: TVEL vyrobil nové zkušební nitridické palivo

Publikováno: 19.8.2016
Rubrika: Jaderné, Jaderné palivo, Energetické strojírenství

Ruský výzkumný ústav VNIINM, který patří do palivové společnosti TVEL, vyrobil v rámci projektu Proryv (česky průlom) dvě zkušební kazety obsahující nitridické směsné palivo. Toto palivo pro reaktory chlazené olovem je druhou cestou uzavírání palivového cyklu, kterou rozpracovali ruští vědci. Vyrobené kazety budou zkušebně ozařovány v sodíkovém reaktoru BN-600 v Bělojarské jaderné elektrárně.

Ústav VNIINM se v rámci společnosti TVEL zabývá vývojem nitridického paliva, které se liší svým chemickým složením od klasického jaderného paliva. Uran je zde obsažen ne ve formě oxidů, ale nitridů. Díky tomu má palivo vyšší hustotu a tím je prodloužena doba, kdy může palivo pracovat v reaktoru. Ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom počítá s tím, že v budoucnu bude nitridické palivo vyráběno přepracováním použitého paliva a bude používáno v rychlých olovem chlazených reaktorech. Vhodným typem reaktoru může být BREST-300, jehož projektování je v rámci projektu Proryv dokončováno.

Při projektování nitridického paliva spolupracoval ústav s konstrukční kanceláří OKBM Afrikantov, která se v rámci Rosatomu věnuje rychlým reaktorům. Její odborníci například vypracovali projekt reaktorů BN-350 (v provozu v Kazachstánu mezi lety 1973 až 1999), BN-600 (v provozu v ruské Bělojarské JE od roku 1981) a BN-800 (ve fázi energetického spouštění v Bělojarské JE). Ústav VNIINM řídil výrobní práce v podniku Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK – součást struktury TVELu) od výroby polotovarů až po závěrečnou kompletaci.

Kromě toho by v letošním roce měli vědci z ústavu VNIINM ve spolupráci s dalšími podniky Rosatomu vyrobit zkušební palivové kazety obsahující směsné nitridické palivo s neptuniem. Neptunium je transuran, tj. chemický prvek, který vzniká během provozu v jaderném reaktoru a má poločas rozpadu v řádu stovek tisíc až milionů let. Je tedy jednou z příčin, proč je nutné použité jaderné palivo izolovat od životního prostředí na stovky tisíc let. Pokud bychom byli schopni neptunium a další transurany efektivně „spalovat" v jaderném reaktoru, stačilo by použité palivo skladovat několik stovek let. V loňském roce vědci z ústavu VNIINM prezentovali nový způsob separace americia, který jej umožní efektivně „spalovat" v sodíkových reaktorech, a nyní se zaměřili na neptunium.

Ředitel konstrukčního oddělení ústavu VNIINM, Michail Skupov, řekl: „Budeme pokračovat ve výrobě zkušebních palivových kazet a shromažďování experimentálních dat a na základě toho budeme dále vyvíjet postupy projektování nových typů paliva. Naším cílem je zvýšit ekonomickou efektivitu jaderného palivového cyklu."

Pro informaci
Palivová společnost TVEL vyvíjí, vyrábí a dodává jaderné palivo, které odpovídá mezinárodním požadavkům v oblasti spolehlivosti a bezpečnosti, do ruských i zahraničních jaderných elektráren. Dále dodává palivo pro výzkumné reaktory a námořní jaderné reaktory. Patří do struktury Rosatomu a v celosvětovém měřítku patří k největším společnostem poskytujícím služby v oblasti obohacování a konverze uranu. 12. září tohoto roku oslaví společnost své 20. výročí. TVEL dodává palivo také do všech českých jaderných reaktorů: do obou elektráren, dvou výzkumných reaktorů v Řeži a jednoho školního reaktoru v Praze.

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2Evropská komise schválila systém udílení státních zakázek v projektu JE Paks 2 (77x)
János Lázár, maďarský šéf úřadu vlády, 17. 11. 2016 oznámil, že Evropská komise dokončila řízení ve věci předpokládaného...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (71x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (59x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...