Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    ČVUT a TVEL uspořádaly unikátní fotografickou výstavu Jaderné palivo – umění špičkových technologií

ČVUT a TVEL uspořádaly unikátní fotografickou výstavu Jaderné palivo – umění špičkových technologií

Publikováno: 2.4.2015
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V aule Strojní fakulty Českého vysokého učení technického /ČVUT/ na Karlově náměstí byla 31. března 2015 zahájena výstava s názvem Jaderné palivo – umění špičkových technologií. Slavnostního zahájení výstavy se osobně zúčastnili ředitel Odboru pro komunikaci s veřejností společnosti TVEL doc. Ing. Alexandr Užanov, doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ze Strojní fakulty ČVUT a ředitel marketingu a komunikace s veřejností společnosti ALTA Ing. Antonín Murgaš. 

Základní myšlenkou výstavy je propojení špičkových technologií, využívaných při výrobě jaderného paliva a nejvýznamnějších děl světového kulturního dědictví. Hlavním úkolem projektu není jen představit výrobní cyklus podniků vyrábějících jaderné palivo, ale zejména zpřístupnit veřejnosti osobitou magii tohoto tvůrčího procesu, jeho harmonii a kreativitu jako společný základ umění a špičkových technologií. Jako objekty fotografům posloužily vzorky produkce, výrobní procesy, zařízení a technologie palivové společnosti TVEL. Autoři následně srovnávali produkci podniků této společnosti s nejvýznamnějšími uměleckými díly z oblasti výtvarného umění, sochařství, folklórních artefaktů a uměleckých šperkařských děl, mezi nimiž jsou vitráže Milánského chrámu, mozaika starého Řecka, pyramida pařížská galerie Louvre, skicy Leonarda da Vinciho, ruská matrjoška a další díla.

Ve svém projevu během slavnostního zahájení výstavy na to upozornil Alexandr Užanov: „Tvůrčí proces a kreativita je nezbytnou součástí jak při práci umělců, tak při práci konstruktérů a strojařů. Tato výstava poukazuje na to, jak jsou si ze své kreativní podstaty blízké špičkové technologie, které se využívají při výrobě jaderného paliva a špičková díla světového umění.“ Alexandr Užanov také poděkoval Strojní fakultě ČVUT za to, že umožnila uspořádat výstavu v sídle fakulty právě v roce, kdy oslavujeme 60. výročí jaderného průmyslu v České republice.

Antonín Murgaš poukázal na skutečnost, že ruské jaderné palivo je využíváno na obou českých jaderných elektrárnách a zdůraznil: „Česko-ruská spolupráce v oblasti jaderného paliva byla dále upevněna vytvořením společného podniku  ALVEL, jehož zakladateli jsou společnost TVEL a brněnská firma ALTA. Tato výstava je novým impulsem k výzkumu a novým objevům v oblasti špičkových technologií pro ty české studenty, kteří studují na Strojní fakultě ČVUT a specializují se kromě jiného na problematiku jaderného paliva.

Radek Škoda připomněl, že se Strojní fakulta ČVUT aktivně podílí na výzkumech v oblasti jaderného paliva. „Z tohoto důvodu přiláká výstava, pořádaná jedním ze světových lídrů v této oblasti, pozornost nejenom expertů na jadernou problematiku, ale i našich studentů, kteří budou po ukončení fakulty pracovat v zodpovědných funkcích v energetice. Spojení špičkových technologií jaderného paliva a výtvarného umění je unikátní a velice inspirativní. Každý, kdo bude chtít vidět, nakolik se centrifuga, využívaná v procesu obohacování uranu, podobá gramofonové desce, se může přijít podívat na výstavu v aule Strojní fakulty ČVUT,“ řekl Radek Škoda.

Výstava s názvem Jaderné palivo - umění špičkových technologií vznikla na základě projektu společnosti TVEL - umění tvorby energie, který byl věnován Roku kultury, vyhlášeném v Rusku v roce 2014.

Výstava potrvá v aule Strojní fakulty ČVUT na adrese Karlovo náměstí 13, Praha 1 až do 30. dubna letošního roku.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (55x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (45x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...