Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Klasické    „V Elektrárně Dětmarovice bez problémů funguje metoda denitrifikace SCR. V České republice se jedná o první použití uvedené metody,“

„V Elektrárně Dětmarovice bez problémů funguje metoda denitrifikace SCR. V České republice se jedná o první použití uvedené metody,“

Publikováno: 1.4.2016
Rubrika: Klasické

uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik. 

V poslední době proběhla v Elektrárně Dětmarovice instalace technologie snížení emisí dusíku. Co bylo důvodem?
Elektrárna Dětmarovice byla vybudována v roce 1975. Její hlavní technologie prochází trvalou údržbou, která zajišťuje technickou provozuschopnost minimálně do roku 2030. Během této doby se však velmi výrazně změnily ekologické podmínky pro provozování podobného zdroje. Emisní limity hlavních škodlivin (prach, oxidy síry, oxidy dusíku) se radikálně snížily a tento trend bude pokračovat i nadále. Např. emisní limit prachu byl do konce roku 2015 100 mg/m3, od 1. 1. 2016 je stanoven na 20 mg/m3, emisní limit oxidů síry byly 500 mg/m3, nově jsou stanoveny na 200 mg/m3 a emisní limit oxidů dusíku byl 650 mg/m3 a nově je 200 mg/m3. Současně dochází od 1. 1. 2016 k výraznému snížení emisních stropů oxidů dusíku v rámci Národního přechodného plánu. Elektrárna Dětmarovice opatřeními realizovanými v letech 1996 až 1998 snížila emise prachu a oxidů síry na úroveň dnešních limitů. U oxidů dusíku, přes realizaci některých opatření v letech 1997 až 1998, dosahovaly emise hodnot kolem 450 mg/m3 a zde je právě důvod instalace technologie snížení oxidů dusíku: nutná investice pro zajištění další provozuschopnosti z pohledu ekologických limitů. Celkový objem investice dosáhl hodnoty 400 milionů korun, z toho dotace činila cca 150 mil. Kč.

Celý rozhovor je ke stažení zde

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Připravovaná novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí zkomplikuje práci těžařů,“ (53x)
říká Jan Matula, výrobně technický ředitel OKD. V roce 2006 činila těžba v OKD 13,005 milionů tun černého uhlí. V letošn...
Fotovoltaika paradoxně přispívá ke zvyšování emisí škodlivin (42x)
V článku jsou shrnuty poznatky dokladující výši emisí, zejména oxidu uhličitého z klasických elektrárenských bloků v čas...
„Zkušenosti nabyté v rámci obnovy elektrárny v Tušimicích se snažíme maximálně využít při výstavbě nového zdroje v Ledvicích,“„Zkušenosti nabyté v rámci obnovy elektrárny v Tušimicích se snažíme maximálně využít při výstavbě nového zdroje v Ledvicích,“ (42x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Dag Wiesner, ředitel útvaru realizace investic Skupiny ČEZ....