SÚJB a Centrum výzkumu Řež mají diskuzní stránky o Fukušimě: http://fukusima.protebe.info/
S významnou aktivitou, která by měla přispívat k šíření relevantních ionformací o havárii v jaderné elektrárně Fukušima, přišel Státní úřad pro jadernou bezpečnost a Centrum výzkumu Řež. Jde o interaktivní stránky http://fukusima.protebe.info/, na kterých je možné získat velké množství odborných i populárně-naučných informací o jaderné energetice a taktéž vznášet dotazy.
Slovo úvodem
Vítejte na stránce, která vznikla jako jedna z našich reakcí na havárii japonské elektrárny Fukušima. Od tragického zemětřesení, které 11. 3. 2011 postihlo Japonsko, a jehož následná vlna tsunami velmi vážně poškodila zařízení jaderné elektrárny, se na nás obracíte s mnoha otázkami. Chcete znát podrobnosti o havárii, technologii elektrárny, radiační situaci, možných účincích ozáření. Pokusíme se podle svých znalostí a schopností postupně na všechny položené otázky poctivě odpovědět.
Neváhejte a pokládejte i otázky nové, i proto jsme tuto stránku zřídili. Budeme rádi, když námi poskytnuté informace rozšíří vaše znalosti a možnost vytvořit si nezávislý názor na základě faktů. Respektujeme vaše případné obavy, právo na ně má každý, je to přirozené. Ale dovolte mi připomenout slova Marie Curie-Sklodowské: „Ničeho na světě se není třeba bát, je jen třeba všemu porozumět“. Snad i touto stránkou dokážeme přispět k lepšímu porozumění nejednoduché situaci, která ve Fukušimě je. Držíme lidem v Japonsku palce, aby se vyrovnali s následky přírodní katastrofy, která je postihla. A věříme, že úspěšně zvládnou i havárii na Fukušimě.
Dana Drábová, předsedkyně
Státní úřad pro jadernou bezpečnost
(SÚJB)
Extrémní zemětřesení v Japonsku znamenalo zkázu a smrt pro desetitisíce lidí. Zároveň je již teď zřejmé, že řádově většímu počtu obětí se podařilo zabránit jen díky špičkovým technologiím. Náš život je plný rizik a je to lidský um, který je pomáhá snižovat a přitom udržuje komplexní a jemnou strukturu civilizace v chodu. Mimo jiné také vytvářením racionálního energetického mixu. Chtěl bych poděkovat vám všem, kdo se nás ptáte, za váš zájem o tuto problematiku. Dokazuje, že veřejnost chce znát fakta a odlišit je od spekulací a senzacechtivosti.
Očekáváme vaše otázky, neváhejte ptát se znovu i v případě, kdy si myslíte, že odpověď plně smysl vaší otázky nevystihla. Děkuji také týmu expertů z mnoha organizací za jejich práci při přípravě odpovědí.
Martin Ruščák, ředitel
Centrum výzkumu Řež
(CVŘ)
Autor
Související články
- Po Fukušimě zdražila elektřina v Japonsku o pětinu (30.9.2016)
- Dekontaminační systém pro jadernou elektrárnu Fukušima Daiichi do této chvíle ošetřil 18 000 tun vysoce radioaktivní vody (12.7.2011)
- Westinghouse: systém pasivní bezpečnosti AP1000 vylučuje scénář, který se odehrál ve Fukušimě (18.5.2011)
- On-line z Japonska: Francouzi zveřejnili plán kontroly svých 150 jaderných zařízení (zdroj: THE NUCLEAR COMMUNICATIONS NETWORK) (11.5.2011)
- J. M. Barosso by se měl zdržet unáhlených vyjádření o jádře: Dopis z FORATOM (23.3.2011)
- Fukushima Daiichi: příčiny-průběh-následky (23.3.2011)
- K problematice bazénů vyhořelého paliva ve Fukušimě (19.3.2011)
- Základní principy fungování jaderné elektrárny - zjednodušený a názorný pohled na Elektrárnu Fukushima Daiichi (19.3.2011)
- K diskuzi: Manipulace s čísly naměřené radiace? (18.3.2011)
- O radioaktivitě, která léčí i škodí (17.3.2011)
- Japonci řeší havárii daleko profesionálněji než v Černobylu, i proto tyto dvě události nelze srovnávat (17.3.2011)
- Evropský jaderný průmysl reaguje na nehodu v Japonsku (17.3.2011)
- Česku "Fukušima" nehrozí, rozdíl mezi reaktory typu BWR (Fukušima) a PWR (Temelín, Dukovany) (15.3.2011)
- Explosion At Fukushima-Daiichi Unit 2, Fuel Storage Fire At Unit 4 (15.3.2011)
- Aktuální info z elektrárny Fukušima i na http://www.tepco.co.jp/en/press/corp-com/release/index-e.html (15.3.2011)
- Aplikační omezení žáropevné oceli P92 (1.7.2009)