Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    RWE a Kompania Weglowa parafují smlouvu o vytvoření nové společnosti

RWE a Kompania Weglowa parafují smlouvu o vytvoření nové společnosti

Publikováno: 5.5.2009, Aktualizováno: 13.5.2009 08:10
Rubrika: Tiskové zprávy, Elektrárny

RWE, jedna z pěti předních energetických skupin v Evropě, a Kompania Weglowa, největší těžební společnosti v Polsku a Evropské unii, se dohodly na založení společnosti, která připraví jejich plánovanou investici do nové uhelné elektrárny. Firmy rovněž parafovaly smlouvu na dodávky uhlí pro zdroj, který bude největším elektrárenským blokem spalujícím černé uhlí v Polsku. Výkon bude činit 800 MW a investice dosáhnou 1,5 miliard euro. Nová elektrárna zvýší výrobní kapacitu Polska a jeho národní energetickou bezpečnost. Účinnost je plánována na 46 %, čímž se elektrárna stane jedním z nejmodernějších zařízení svého typu na světě a nejmodernější elektrárnou v Polsku.

Elektrárna bude postavena na bývalém černouhelném dole Piast Ruch II, dříve KWK Czeczott, patřícímu společnosti Kompania Weglowa (KW), ve městě Wola ve Slezsku. Uvedení do provozu je plánováno na začátek roku 2015. Investice je vůbec největší soukromou investicí do polského energetického sektoru.

Zleva: Filip Thon, CEO, RWE Polska, Krzysztof Miskiewicz, ředitel energetické politiky, RWE Polska, Joanna Strzelec- Łobodzińska, náměstkyně ministra hospodářství, Miroslaw Kugiel, ředitel, Kompania Weglowa, Jacek Korski, místopředseda představenstva, Kompania Weglowa


V červnu 2008 obě strany podepsaly dohodu o společném podniku, ve kterém má majoritu RWE, za účasti náměstka ministerského předsedy a ministra hospodářství Waldemara Pawlaka. Zatím byla provedena studie proveditelnosti a byly vypracovány podrobnosti technických aspektů investice. Na základě zkušebních vrtů byl uskutečněn geotechnický průzkum nezbytný pro vyhodnocení nosnosti podloží v místě stavby. Byla vyhodnocena schopnost zásobovat elektrárnu vodou. Polskému operátoru (PSE) byla předložena žádost o stanovení připojovacích podmínek elektrárny k celostátní elektrizační soustavě.
Elektrárna by měla být postavena za použití špičkových technologií, které zajistí nízké hladiny emisí CO2 a stane se tak jednou z nejmodernějších tohoto typu na světě a nejmodernější elektrárnou v Polsku. Účinnost stávajících polských elektráren se totiž pohybuje mezi 33 až 35 %. To znamená, nová bude mít až o 30 % nižší spotřebu uhlí na vyrobenou kWh a emise CO2 o 1,3 milionu tun.
Investice v Polsku je součástí strategie RWE „Další růst, méně CO2“ ohlášené na začátku roku 2008. Půjde o největší investiční program v historii skupiny. Do roku 2012 plánuje RWE investovat do energetiky cca 30 miliard euro, z čehož až 20 miliard euro bude určeno mimo Německo.
RWE má dlouholetou zkušenost s výrobou elektřiny, zvláště pak z uhlí. Skupina vyrábí více než 76 TWh z hnědého a 71 TWh z černého uhlí. Celkový výkon elektráren v majetku RWE překračuje 44,5 gigawatt. Kompania Węglowa v tomto projektu bude hrát významnou úlohu tím, že poskytne pozemek a infrastrukturu potřebné pro výstavbu. Rovněž bude elektrárně dodávat uhlí. Tato investice je velmi důležitá pro celý region a oživí jej jak společensky, tak hospodářsky. Stavební fáze vytvoří několik tisíc nových pracovních míst a až se rozběhne, elektrárna bude dlouhodobě poskytovat zaměstnání několika stovkám lidí. Další pracovní místa vzniknou u subdodavatelů jak při výstavbě, tak i při provozování elektrárny.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

První mobilní rozvodna VVN na světě (35x)
Společnost ABB, s.r.o., přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, vyvinula a dodala první...
Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (34x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
CHEMCOMEX Praha: nový obchodní ředitel Luboš Nedvědický (33x)
Na pozici obchodního ředitele společnosti byl začátkem srpna jmenován Ing. Luboš Nedvědický, který převzal řízení obchod...