Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Jaderná revoluce je zpět. Britové postaví nové reaktory.

Jaderná revoluce je zpět. Britové postaví nové reaktory.

Publikováno: 12.1.2008, Aktualizováno: 27.4.2009 14:47
Rubrika: Jaderné

Energetických zásob na území Velké Británie ubývá, ceny ropy na světových trzích rychle rostou, jaderné elektrárny zastarávají a navíc země musí snižovat objem vypouštěných skleníkových plynů.

To jsou důvody, proč se tento týden britská vláda rozhodla podpořit výstavbu nové generace jaderných elektráren. Pokračuje tak celosvětová renesance ještě nedávno zatracované atomové energie, způsobená hlavně rostoucími cenami ropy.

Nové reaktory za deset let
Ministr obchodu John Hutton během představování plánů britské vlády prohlásil, že jaderná energie je bezpečnou a levnou variantou. S přihlédnutím k hrozbě globálního oteplování je to podle ministra dobrá volba, jak do budoucna zajistit zemi dostatek energie.
Ministr dodal, že nové britské reaktory by měly být vybudovány v blízkosti stávajících jaderných zařízení. Doufá, že první z nových reaktorů začne vyrábět energii 'dlouho před rokem 2020'.
Britská vláda ještě v roce 2003 nepovažovala nukleární energii za vhodnou variantu, ale zvedající se ceny ropy a plynu a limity vypouštěných emisí vrátily jadernou energii na vládní stůl.
Zhruba 18 procent britské elektřiny nyní vyrábějí jaderné reaktory. Většina z nich však bude do dvaceti let uzavřena. Podle expertů by elektřina nově získaná z takzvaných obnovitelných zdrojů tuto atomovou energii nedokázala nahradit.
Stejně jako v ostatních zemích má i v Británii rozvoj jaderné energie řadu odpůrců. Ti tvrdí, že výstavba bude drahá, elektrárny nebezpečné a navíc budou pokračovat problémy s ukládáním jaderného odpadu.
Vláda plán výstavby nových reaktorů schválila už před dvěma lety. Nejvyšší soud jej však zablokoval kvůli protestům organizace Greenpeace, která si stěžovala na nedořešené plány s budoucností jaderného odpadu.
Podle současného vládního plánu postaví nové elektrárny soukromé společnosti, které zároveň převezmou zodpovědnost za skladování jaderného odpadu. Budou také hradit náklady na stavbu, které činí miliardy liber. Zájemci o stavbu elektráren odhadují, že budou schopni postavit nové reaktory do deseti let.

Chladící věže jaderné elektrárny Dukovany, foto Pavel Stančo
 

Chladící věže jaderné elektrárny Dukovany

Jaderný comeback
Británie je jednou z mnoha zemí, které se k atomové energii vrací. Nové jaderné reaktory už začaly stavět Finsko nebo Francie a k úvahám o nových reaktorech se začínají vracet i k jádru skeptické státy jako Německo.
Výstavbu nových nukleárních elektráren podporuje také americká vláda. Atomová renesance se projevuje i v Asii - v Číně a Indii se nyní staví více než patnáct nových reaktorů.
Podle odhadů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se kapacita jaderných elektráren do roku 2030 zdvojnásobí.

České spory o jádro
O budoucnosti využívání jaderné energie diskutuje také česká vláda. Pro výstavbu nových reaktorů je většina levicových politiků i někteří zástupci ODS. Strana zelených však do vládního prohlášení prosadila, že vláda nebude podporovat atom, ale naopak obnovitelné zdroje (zdroj: aktuálně.cz)

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (58x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...
Rosatom jde v Číně do nové lokality: Podepsal smlouvy na 7. a 8. JE Tchien-wan a 3. a 4. blok JE Sü-ta-paoRosatom jde v Číně do nové lokality: Podepsal smlouvy na 7. a 8. JE Tchien-wan a 3. a 4. blok JE Sü-ta-pao (39x)
Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom vstupuje na čínský trh s dalším projektem, s reaktory VVER-1200. 7. března ...
Zkušení čeští dodavatelé se stávají klíčovými partnery v našem globálním dodavatelském řetězci firmy Areva (36x)
Areva v rámci své lokalizační strategie podepsala 5. března 2012 sérii memorand o porozumění s klíčovými českými společn...