Nacházíte se:  Úvod    Údržba    Celosvětový patent českého odborníka bude přínosný pro výrobce turbín a provozovatele elektráren

Celosvětový patent českého odborníka bude přínosný pro výrobce turbín a provozovatele elektráren

Publikováno: 11.1.2016
Rubrika: Údržba

U příležitosti X. ročníku konference Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách 2015 jsme oslovili prof. Ing. Miroslava Baldu, DrSc., Feng., o kterém mnoho odborníků hovoří jako o člověku, který jako jeden z mála v této zemi, ne-li Evropě, dokáže vstřebávat, zpracovávat a formulovat relevantní závěry v dané problematice. K tomu jej předurčuje celoživotní práce v oblasti dynamiky rotačních strojů a turbín.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Ve VZÚ Plzeň jste pracoval na vývoji zařízení RFLB (Residual Fatigue Life of Blades) realizující postup, na jehož základě se výstupní data z BTT zpracovávají až do životností jednotlivých lopatek měřeného oběžného kola. K čemu bude zařízení vlastně sloužit?

Vývoj nových velkých turbín přináší nejen zvýšení účinnosti, ale i problémy, k nimž patří i únavové poškozování oběžných lopatek zejména posledních stupňů. Problémy narůstají i vlivem dalšího fenoménu a tím je implementace OZE do energetiky a s tím spojené přetoky. Stále častější potřeba flexibilní regulace energetických zařízení a tedy i chodu turbín veden k tomu, že turbíny nepracují konstantně.Snižování výkonu má negativní vliv na životnost lopatek. A toto začíná být pro provozovatele energetických zařízení velkým problémem.
Rád bych podotkl, že na vývoji jsem nepracoval sám, ale spolu s dalšími několika mladými specialisty z VZÚ Plzeň. Jde o velice talentované výzkumné pracovníky, kterým rád předávám své zkušenosti. Jsem rád, že se nám ve VZÚ podařilo dostat do party mladé lidi, kteří mají chuť se vzdělávat.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Výzva pre záujemcov o vzdelávanie „MANAŽÉR ÚDRŽBY“ (48x)
Slovenská spoločnosť údržby, ako organizačný garant, a Strojnícka fakulta Žilinskej univerzity, ako odborný garant dišta...
Provozní zkušenosti s opatřeními proti abrazi a erozi instalovaných na technologii v United Energy a.s.Provozní zkušenosti s opatřeními proti abrazi a erozi instalovaných na technologii v United Energy a.s. (46x)
Příspěvek uvádí zkušenosti a výsledky provozních experimentů z aplikovaných opatření snižující vliv abraze a eroze ve vy...
„Přínos implementace výzvy Průmysl 4.0 do procesů údržby ke zvýšení konkurenceschopnosti podniků je evidentní,“„Přínos implementace výzvy Průmysl 4.0 do procesů údržby ke zvýšení konkurenceschopnosti podniků je evidentní,“ (40x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power prof. Ing. Václav Legát, DrSc., předseda předsednictva České společnosti pro...