Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    AREVA zahájila produkci prvního paliva MOX pro Nizozemí

AREVA zahájila produkci prvního paliva MOX pro Nizozemí

Publikováno: 14.11.2013
Rubrika: Tiskové zprávy, Jaderné palivo

V říjnu byla v závodě MELOX společnosti AREVA zahájena výroba prvního paliva MOX pro elektrárnu Borssele v Nizozemí.

Klíčová slova: AREVA, jaderné palivo, MOX

V roce 2008 se holandská společnost EPZ, která provozuje 500 MWe jaderný reaktor v Borssele, rozhodla diverzifikovat své dodávky jaderného paliva a vybrala si společnost AREVA pro výrobu recyklovaného paliva MOX. V letošním roce EPZ pro reaktor získala vládní licenci na použití osmi palivových článků MOX v roce 2014 a poté 12 palivových článků každý další rok.

Během uplynulých 30 let nechala společnost EPZ recyklovat použité palivo v závodě La Hauge, který patří společnosti AREVA. K dnešnímu dni bylo takto zpracováno na 375 tun paliva. Použití paliva MOX umožní společnosti EPZ plně využít ekonomické a environmentální výhody spojené s použitím recyklovatelného paliva.

Nizozemí se tak stává sedmou zemí, kde se používá, nebo používalo palivo MOX v jaderných reaktorech. K těmto zemím se řadí například také Německo, Švýcarsko, Francie a Japonsko.

Recyklace použitého paliva se rozvíjí na mezinárodní úrovni jako technologické řešení pro odpovědné využívání přírodních zdrojů a zpracování jaderného odpadu. Francie a Velká Británie již provozují specializovaná zařízení, Japonsko v současnosti rozvíjí svoji vlastní průmyslovou platformu ve spolupráci se společností AREVA a Čína nedávno podepsala se společností AREVA předběžnou dohodu na dodávku zařízení pro zpracování použitého paliva a jeho recyklaci.

O SPOLEČNOSTI AREVA:

AREVA dodává řešení pro výrobu energie s nízkou produkcí uhlíkatých plynů. Odbornost společnosti a její neúnavné prosazování zásad bezpečnosti, spolehlivosti, transparentnosti a etického chování určují standard v daném oboru. Její odpovědný přístup k rozvoji podnikání vychází z procesu trvalého zlepšování.

AREVA zaujímá v oblasti globální jaderné energetiky první místo a nabízí energetickým společnostem jedinečná integrovaná řešení, která pokrývají veškerá stádia palivového cyklu, projektu a výstavby jaderného reaktoru i související služby. Skupina současně rozšiřuje své činnosti do oblasti obnovitelných zdrojů energie – větrných a solárních elektráren, bioenergií, vodíkového cyklu a skladování energie – a to s cílem stát se jedním z celosvětových lídrů v tomto sektoru.

V těchto dvou hlavních oblastech zaměstnává AREVA 47 000 zaměstnanců, kteří pomáhají dodávat energii stále bezpečnějším, čistším a úspornějším způsobem pro co největší množství uživatelů. AREVA Group má sídlo v Paříži.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (141x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (73x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
AREVA podepsala servisní smlouvu s americkou společnosti PSEG Nuclear (37x)
AREVA podepsala dlouhodobou smlouvu s PSEG Nuclear na údržbu tří reaktorů jaderných elektráren Salem a Hope Creek v Sale...