Vyhořelé palivo z ÚJV Řež odvezeno z ČR
Rubrika: Jaderné palivo
Ve dnech od 1. prosince 2007 do 8. prosince 2007 proběhla přeprava vyhořelého jaderného paliva z výzkumných reaktorů Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy (ÚJV Řež) do Ruské federace za účelem jeho přepracování. Z provozovaného reaktoru LVR-15 byly odvezeny stovky kilogramů vyhořelého jaderného paliva s nízko (10 %) i vysoko obohaceným uranem (36 %, resp. 80 %).
Přeprava vyhořelého jaderného paliva z ÚJV Řež do Ruské federace
Území ČR tak opustila většina jaderných materiálů nahromaděných během padesátileté existence ÚJV Řež, jejichž likvidace jako starých ekologických zátěží byla nařízena Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a finančně významně podpořena bývalým Fondem národního majetku ČR.
Akce byla realizována pod hlavičkou iniciativy usilující o minimalizaci hrozby zneužití jaderných materiálů pro teroristické účely - GTRI (Global Treath Reduction Iniciative) jako součást programu zaměřeného na návrat paliva z výzkumných reaktorů do Ruské federace, RRRFR (Russian Research Reactor Fuel Return). Jedná se o trojstrannou iniciativu USA, Ruské federace a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Tomuto transportu předcházel návrat malého množství vysoce obohaceného uranu v prosinci 2004, převedení školního reaktoru VR-1 na ČVUT z vysoce na nízko obohacené palivo (který se tak stal vůbec prvním reaktorem využívajícím nové ruské palivo) v říjnu 2005 a přeprava jaderných materiálů a plutonia v říjnu loňského roku.
ČR je první zemí EU, z níž k návratu vysoce obohaceného vyhořelého paliva do Ruské federace došlo. Slouží tak za modelový příklad pro další země, které se k podobně náročné akci chystají, a to jak ve smyslu zkušeností získaných při vytváření nezbytného legislativního rámce, tak při samotném technickém zajištění/řešení celé akce.
Díky vysokokapacitním kontejnerům, které za účelem přepravy na zakázku MAAE vyrobila Škoda JS, se podařilo hlavní část materiálu odvézt v jediném transportu. Předpokládá se, že tyto kontejnery budou využity i pro potřeby dalších zemí.
Na přípravě i vlastní realizaci se spolupodílely státní a soukromé organizace z ČR, USA, RF, tranzitních zemí a MAAE. Transport proběhl v plném souladu s velmi přísnými mezinárodními bezpečnostními a legislativními požadavky (zdroj: SÚJB).
Autor
Související články
- V Řeži se pracuje na reaktorech IV. generace (29.9.2016)
- Moderní postupy pro bezpečnější jaderné elektrárny (4.8.2016)
- Vodík jako energie pro „chytrá“ města?! (26.2.2016)
- Jaká je budoucnost české jaderné energetiky? (13.10.2014)
- Probíhá soutěž o nejlepší studentskou práci v oblasti mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření (29.7.2014)
- „Nosnou činností ÚJV Řež, a. s., je a bude přicházet s návrhy řešení efektivnějšího provozu, s projekty zlepšení účinnosti a prodloužení životnosti energetických zařízení,“ (8.10.2013)
- Jaderná energetika na Slovensku, jak dále JE V1 po odstavení? (7.6.2008)
- Jaderná revoluce je zpět. Britové postaví nové reaktory. (12.1.2008)
- Jádro přitahuje stále více návštěvníků. Jadernou Elektrárnu Temelín navštívilo loni rekordních 26.875 návštěvníků. (6.1.2008)