V Národním technickém muzeu v Praze je nově k vidění model zařízení plynulého odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Národní technické muzeum (NTM) v Praze rozšířilo svou dlouhodobou expozici hutnictví o další významný přírůstek. Jedná se o model zařízení pro plynulé odlévání oceli (tzv. kontilití) ArcelorMittal Ostrava postavený v měřítku 1:75 předním českým modelářem Stanislavem Fialou. Huť úctyhodný model dlouhý 2 metry a vážící 60 kg NTM do jeho sbírky darovala.
Klíčová slova: kontilití, ArcelorMittal, NTM
„Velmi si vážíme spolupráce s ArcelorMittal Ostrava, která se stala partnerem naší stálé expozice dějin hutnictví. Zpřístupnění modelu kontilití je završením naší partnerské spolupráce a praktickým dokončením jedné z našich čtrnácti stálých expozic,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM.
Model věrně a do nejmenšího detailu zpodobňuje část ocelárny modernizovanou v roce 2013. Díky tehdejší modernizaci v hodnotě jedné miliardy korun dokáže nyní huť vyrábět kruhové polotovary až do průměru 400 mm, namísto tehdejších 210 mm. Ostravská huť má provozuje celkem tři kontilití. Součástí nové výrobní technologie i modelu pro NTM je zařízení pro vakuové odplynění. Díky němu se v oceli snižuje obsah nežádoucích plynů a přísad, takže modernizované kontilití vyrábí ocel s výrazně lepšími jakostními parametry.
„Na modelu jsem pracoval více než půlrok, a to včetně svátků a víkendů. Je vyroben z celé řady materiálů. Devadesát procent tvoří různé druhy plastů, uplatnil jsem ale i ocel a mosaz,“ říká Stanislav Fiala, brněnský modelář provozující svou živnost pod názvem High Precision.
Modelář se souhlasem dodavatele kontilití obdržel od ostravské huti kompletní dokumentaci, která byla použita při modernizaci samotného kontilití v roce 2013.
„Modeláři jsme umožnili několikrát navštívit výrobní zařízení a poskytovali jsme mu odborné konzultace. Návštěvníci muzea si budou moci prohlédnout každý detail našeho kontilití, což by v huti s ohledem na bezpečnost nebylo možné,“ říká Barbora Černá Dvořáková, tisková mluvčí huti ArcelorMittal Ostrava.
ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 250 zaměstnanců. Průměrný výdělek v roce 2015 činil 34 615 korun. Díky nadstandardní ekologizaci dokončené v roce 2015 vyrábí společnost surové železo i ocelové výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.
Národní technické muzeum v Praze bylo založeno v roce 1908. Za dobu delší než sto let zde byly vybudovány rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu na území dnešní České republiky. Nejzajímavější a v řadě případech unikátní sbírkové předměty si můžete prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách. Zájemci o důkladnější poznání dějin techniky a širších souvislostí mají k dispozici také bohatou knihovnu a archiv dějin techniky a průmyslu. Především školám nižších a středních stupňů, ale také předem ohlášeným skupinám návštěvníků, připravuje názorné a interaktivní vzdělávací programy oddělení muzejní pedagogiky nazvané ENTER. Národní technické muzeum má také vlastní výzkumné pracoviště se svou publikační a vzdělávací činností z oblasti dějin věd a techniky.
V roce 2003 byla zahájena stavební rekonstrukce budovy a roku 2011 bylo znovu otevřeno pět prvních expozic. V říjnu 2013 bylo Národní technické muzeum po 75 letech konečně dokončeno a plně zařízeno. Muzeum představuje dějiny technického důvtipu ve 14 stálých expozicích. Více na www.ntm.cz
Autor
Související články
- Důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava se nově uplatňují v Jižní Americe a jižní Africe při výstavbě tunelů nebo těžbě zlata a diamantů (7.7.2016)
- Nový tkaninový filtr na aglomeraci v ArcelorMittal Ostrava snižuje emise prachu o dalších 94 tun ročně (30.3.2016)
- Ostravská rourovna ArcelorMittal se podílí na stavbě 2000km plynovodu v Polsku (17.3.2016)
- Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (22.1.2016)
- Ekologická investice na energetice TAMEH v huti ArcelorMittal Ostrava úspěšně spěje ke konci – začínají profuky kotle (16.11.2015)
- ArcelorMittal Ostrava podepsal dodavatelské smlouvy na dalších šest nadstandardních ekologických investic (29.4.2015)
- V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (13.3.2015)
- Dalších sto milionů proti prachu. ArcelorMittal Ostrava odpráší výklopníky rud a uhlí a omezí prašnost při vykládce materiálů (14.2.2014)
- Ostravská huť uvedla do provozu modernizované kontilití. Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér České republiky (12.12.2013)
- ArcelorMittal Ostrava dokončila odsíření koksovny za 226 milionů korun. Ročně sníží emise oxidu siřičitého ze spalování koksárenského plynu o 40 % (21.11.2013)
- „I pro odsíření teplárny v ArcelorMittal nasadíme zařízení s novými konstrukčními uzly,“... (2.6.2013)
- Druhé číslo časopisu All for Power. Nosným tématem aktuálního čísla je problematika odsíření největší průmyslové teplárny v republice – teplárny ArcelorMittal Energy Ostrava (13.5.2013)
- Ostravská rourovna ArcelorMittal vyrábí nově jako jediná v ČR trubky s polypropylénovým povlakem (11.3.2013)