TVEL zahajuje průmyslovou výrobu beryllia v Rusku
Rubrika: Technologie, materiály
Sibiřský chemický kombinát (SCHK), který je součástí ruské palivové společnosti TVEL, koncem ledna 2015 provedl poprvé na území Ruské federace průmyslovou výrobu beryllia. Pomocí unikátní technologie, která byla vyvinuta ve spolupráci s Tomskou polytechnickou univerzitou, bylo v podniku SCHK vyrobeno prvních 100 gramů beryllia, čímž se zařadil mezi velmi omezený počet jeho výrobců.
Klíčová slova: TVEL, berillium, SCHK
Tento úspěch je základem průmyslové výroby beryllia v Rusku. Nebude ho již nutné dovážet z USA, Číny a Kazachstánu, což jsou v současnosti jeho hlavní výrobci.
„Provedeme zkušební výrobu jednoho nebo dvou kilogramů beryllia, a pokud vše půjde, jak má, připravíme výstavbu většího provozu na půdě SCHK,“ říká generální ředitel SCHK, Sergej Točilin. Vybudování nového provozu přijde na dvě miliardy rublů (přibližně 900 milionů korun) a celý proces výstavby si vyžádá kolem pěti let.
Beryllium je velmi lehký stříbřitě šedý kov, který rýpe do skla. „Jde o nesmírně tvrdý kov. Tvrdší je už jen několik kovů jako osmium, uran nebo wolfram,“ vysvětluje ředitel rozvojového programu SCHK Andrej Galata. Slitiny beryllia se používají při výrobě letadel a kosmických lodí, v elektrotechnice, při výrobě raketového paliva a v dalších průmyslových odvětvích. V jaderném průmyslu je beryllium používáno díky své unikátní propustnosti rentgenového záření při výrobě rentgenových trubic. Uplatnění nachází i při výrobě jaderného paliva a také jako ohnivzdorný materiál a tepelný izolátor, který vydrží i velmi vysoké teploty. Získávání beryllia z rudy je nesmírně komplikovaný proces, protože při zvýšených teplotách a kontaktu s kyslíkem velmi snadno oxiduje.
Pro informaci
Podle údajů americké agentury U.S. Geological Survey bylo v roce 2012 vytěženo celkem 230 tun beryllia, přičemž 200 tun bylo vyrobeno v USA, 25 v Číně a několik tun v Kazachstánu. Více než polovina světových zásob beryllia se přitom nachází v Brazílii, Ugandě a Rusku.
Palivová společnost Rosatomu TVEL je součástí vertikálně integrované struktury ruského jaderného průmyslu. TVEL zastřešuje výrobní a výzkumné činnosti související s fabrikací paliva, komplexem obohacování uranu a výrobou plynových obohacovacích centrifug. Palivová společnost TVEL byla založena s cílem optimalizace řízení podniků přední části jaderně-palivového cyklu, zvýšení efektivnosti a konkurenceschopnosti na globálních trzích. Jaderné palivo TVEL využívá každý šestý reaktor ve světě, včetně českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Všech devět českých jaderných reaktorů (šest energetických, dva výzkumné a jeden univerzitní) pracuje v současné době s palivem vyrobeným v Ruské federaci.
Partneři rubriky Technologie, materiály:
Autor
Související články
- TVEL dodá nové finské elektrárně palivo za 450 milionů eur (20.1.2014)
- Společnost TVEL dodala do Číny jaderné palivo pro první blok jaderné elektrárny Tianwan (15.11.2013)
- Tvel neplánuje v Česku vznik závodu pro výrobu jaderného paliva (16.9.2013)
- Společnost TVEL zvyšuje investice do vývoje nových druhů jaderného paliva (21.11.2012)
- TVEL a Slovenské elektrárne podepsaly víceletý kontrakt na dodávky jaderného paliva (15.4.2010)