Třinecké železárny zahájily nejmodernější technologii výroby železa. Do pece vhání práškové uhlí
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Třinecké železárny (TŽ) ve čtvrtek 28. listopadu zahájily nejmodernější technologii výroby železa. Do vysokých pecí vhání práškově namleté uhlí, což nahradí část koksové vysokopecní vsázky. Projekt Injektáže práškového uhlí do vysokých pecí (PCI – Pusverised Coal Injection) si vyžádal investici ve výši 700 milionů korun. Více informací uveřejním v časopise All for Power, který vyjde počátkem prosince.
Klíčová slova: hutnictví, koks, uhlí
Nový technologický proces sníží spotřebu metalurgického koksu, emise tuhých znečišťujících látek i celkové náklady na výrobu surového železa. TŽ se díky této investici stanou nezávislé na dodávkách koksu odjinud, protože potřebnou část, tedy asi 700 kilotun za rok, si vyrobí samy ve dvou koksárenských bateriích. „Význam tohoto projektu pro huť vidím zejména ve snížení ekologické zátěže, ale také v očekávaných ekonomických přínosech,“ říká 1. místopředseda dozorčí rady TŽ Ján Moder.
Snížení nákladů na výrobu železa usnadní největší české ocelářské firmě pozici na evropském i světovém trhu a zvýší konkurenceschopnost. „Vzhledem k návratnosti investice, která se pohybuje v rozmezí dvou až tří let, šlo o významný krok kupředu,“ dodává generální ředitel největší české ocelářské firmy Ing. Jan Czudek. Stavba patří k nejvýznamnějším investičním akcím třinecké hutě v posledním roce. Provoz zařízení zajistí stávající zaměstnanci železáren, kteří prošli rekvalifikací.
„Moderní technologie nahrazuje část vysokopecní vsázky jemně namletým uhlím, které je injektováno přímo do vysoké pece přes výfučny. Celý proces je tak jednodušší a ekologičtější,“ vysvětluje vedoucího realizačního týmu projektu a otec myšlenky Ing. Radek Olszar, Ph.D. Jemně namleté uhlí je v ochranné atmosféře dusíku foukáno přes 20 výfučen přímo do centra pece spolu s kyslíkem, což urychluje proces výroby železa. Kvůli větší spotřebě kyslíku a dalších technických plynů už teď buduje firma Linde Gas u hlavní brány Třineckých železáren novou kyslíkárnu. Celková investice je 1,5 miliardy korun.
Investiční projekt injektáže prachového uhlí TŽ realizovaly ve spolupráci s lucemburskou společností Paul Wurth, která patří mezi hlavní světové dodavatele technologie injektáže uhlí do vysokých pecí.
Autor
Související články
- V Třinci se začal po víc než roční odstávce vyrábět koks v obou bateriích (25.10.2016)
- Brousící linka zlepší vlastnosti drátu a výrobků z něj (14.9.2016)
- Objem prachu klesl na historické minimum tří set tun (18.4.2016)
- Třinecké železárny přidají 4 % svým zaměstnantům ke mzdě (31.12.2015)
- Investice letos směřují do výroby koksu a vylepšení (7.5.2015)
- „Nové projekty jsou zaměřeny opět na ochranu ovzduší, ale i na oblasti zpracování vedlejších produktů hutě či snížení energetické náročnosti některých zařízení," (29.4.2015)
- Třinecké železárny spolupořádají prestižní světovou konferenci o kyslíkových procesech výroby oceli (5.9.2014)
- Objem prachu z odléváren surového železa klesne na minimum (19.5.2014)
- Huť se dobrovolně zavázala k dalšímu snižování zátěže životního prostředí (19.5.2014)
- Třinecké železárny plánují modernizaci kontidrátové tratě za 800 milionů korun (21.2.2013)
- Třinecké železárny do tří let realizují 11 ekologických projektů za více než dvě miliardy korun (11.12.2012)