Teplárenské sdružení ČR podporuje reformu odpadového hospodářství
Rubrika: Aktuality
Vyjádření Teplárenského sdružení České republiky k usnesení Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny k novele zákona o odpadech ze dne 21. 5. 2014. Usnesení mimo jiné navrhuje ukončit skládkování směsného komunálního odpadu v roce 2023.
Česká republika má vážný problém v odpadovém hospodářství, protože obrovské množství využitelného odpadu stále končí na skládkách a dřívější opatření nepřinesla žádaný efekt. Je proto nezbytné vrátit poplatku za skládkování motivační funkci a stanovit termín ukončení skládkování využitelného odpadu. Chce to po nás Brusel a měli bychom to udělat i kvůli sobě. Požadavek na zvýšení poplatku za skládkování obsahuje také schválená Státní politika životního prostředí České republiky 2012−2020.
„Diskuze MŽP s odbornou veřejností o potřebě zásadní reformy odpadového hospodářství a ukončení skládkování využitelného odpadu běží už dlouhá léta. Jsme rádi, že pod vedením ministra Brabce přešlo MŽP konečně od slov k činům,“ řekl místopředseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.
Návrh odsouhlasený výborem pro životní prostředí je v základních bodech zcela v intencích odborné debaty, která probíhá již více než dva roky za účasti všech relevantních subjektů zainteresovaných v odpadovém hospodářství.
„Návrh novely zákona o odpadech nemohl překvapit nikoho, kdo četl Státní politiku životního prostředí a viděl koaliční smlouvu a programové prohlášení vlády Bohuslava Sobotky,“ řekl ředitel výkonného pracoviště TSČR Martin Hájek a dodal: „Samozřejmě bychom si představovali radikálnější návrh a rychlejší růst poplatku za skládkování, ale chápeme, že politika je umění možného.“
Návrh počítá s postupným zvyšováním celkového poplatku za skládkování komunálního odpadu z dnešních 500 Kč za tunu odpadu až na 1000 Kč za tunu v roce 2020. Poplatek za skládkování není poplatkem, který platí občané za odvoz popelnic. V poplatku placeném občany tvoří poplatek za skládkování odpadu jen malou část. Zvýšení poplatku za skládkování o 100 Kč/tunu podle výpočtu Ministerstva životního prostředí znamená zvýšení „poplatku za popelnici“ o 21 Kč na osobu za rok. A to ještě za předpokladu, že by se v odpadovém hospodářství nic nezměnilo. Pokud občané svůj odpad vytřídí do barevných kontejnerů, nebudou připlácet za jeho skládkování.
Teplárenské sdružení České republiky je zájmovým sdružením právnických osob podnikajících v teplárenství. Bylo založeno v roce 1991 se záměrem podpořit dálkové zásobování teplem energií. Vedle výrobců a distributorů dálkového tepla jsou jeho členy i vysoké školy a organizace, jejichž činnost je svázána s dálkovým zásobováním teplem. Členové Sdružení zásobují teplem dálkově přes 1,1 milionu domácností, v nichž žije přes 3 miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům.
Autor
Související články
- Evropský parlament podpořil dálkové vytápění a chlazení (14.9.2016)
- „Role tepláren při zvyšování podílu energie z OZE bude významná,“... (16.5.2016)
- Teplárenské sdružení ČR slaví 25. výročí svého založení (23.3.2016)
- Uhlí za limity by mělo být efektivně využito v teplárnách (3.2.2015)
- Teplárenské sdružení ČR zveřejnilo program letošní největší konference v oboru (20.3.2014)
- „Výroba energie z odpadů je v současnosti jedinou reálnou cestou k eliminaci masivního skládkování,“ (2.1.2012)
- Teplárenské sdružení nadále odmítá cenové požadavky Czech Coalu (14.12.2011)
- Teplárenské sdružení důrazně odmítá návrh na zdaňování emisních povolenek (22.10.2010)
- „Skládkování je až poslední možný způsob efektivního zpracování odpadů,“ (6.7.2010)
- Na skládkách končí 71% odpadů z českých domácností, Unie postupně tlačí na omezení skládkování bioodpadu (18.6.2009)
- Česká republika nesplňuje požadavky EU na skládkování odpadu. Řešením je jeho energetické využití (24.3.2009)
- Teplárenské sdružení chce prolomit těžební limity na hnědé uhlí (30.11.2008)