Nacházíte se:  Úvod    Teplárenství    Uhlí za limity by mělo být efektivně využito v teplárnách

Uhlí za limity by mělo být efektivně využito v teplárnách

Publikováno: 3.2.2015
Rubrika: Teplárenství, Uhlí

Teplárny mají zájem využít uhlí za limity, chtějí však dopředu znát podmínky, za kterých bude uhlí k dispozici, aby bylo možno zajistit cenově přijatelné dodávky tepla pro průmysl a obyvatelstvo. Představitelé Teplárenského sdružení České republiky o tom chtějí jednat s politickou reprezentací i těžebními společnostmi.

Klíčová slova: uhlí, TSČR, teplárny

Zájmem obyvatel využívajících teplo vyrobené z uhlí je definování přijatelných podmínek, za kterých bude toto uhlí k dispozici teplárenským společnostem pro výrobu tepla. Teplárenské sdružení ČR má proto zájem se zapojit do probíhající debaty o využití uhlí za limity těžby v severních Čechách.

„Provozovatelé tepláren mají zájem využít uhlí za limity v takovém množství a ceně, aby to umožnilo obnovu a modernizaci teplárenských zdrojů na dobu jejich životnosti při zachování konkurenceschopné ceny tepla,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek a dodal: „Vláda by měla dopředu nastavit jasné podmínky pro využití uhlí za limity.“

O využití uhlí v současné době fakticky rozhodují těžební společnosti, které ho vytěží. Stát nemá potřebné nástroje, aby mohl zasáhnout a prosadit způsob využití zásob uhlí za limity ve veřejném zájmu.

„Chceme panu premiérovi (Bohuslavu) Sobotkovi a panu ministrovi (Janu) Mládkovi sdělit naše představy o nezbytných krocích, které je potřeba udělat, aby bylo uhlí za limity skutečně efektivně využito,“ řekl Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek veřejně deklarovali ochotu jednat se všemi, jichž se otázka limitů těžby uhlí v severních Čechách dotýká. Takovým subjektem je nepochybně i Teplárenské sdružení České republiky a jeho výkonná rada se usnesla, že tuto nabídku využije.

Z hnědého uhlí se v České republice vyrábí necelá polovina veškerého tepla pro rozvod. Teplo z hnědého uhlí zde využívá přibližně 650 tisíc domácností, což je více než dvě pětiny všech domácností připojených na dálkové vytápění. Na výrobu tepla se v roce 2013 spotřebovalo 6,4 milionu tun hnědého uhlí, což byla necelá šestina z více než 36 milionů tun celkové spotřeby hnědého uhlí v energetice ČR.

Teplárenské sdružení České republiky

je zájmovým sdružením právnických osob podnikajících v teplárenství. Bylo založeno v roce 1991 se záměrem podpořit dálkové zásobování teplem energií. Vedle výrobců a distributorů dálkového tepla jsou jeho členy i vysoké školy a organizace, jejichž činnost je svázána s dálkovým zásobováním teplem. Členové Sdružení zásobují teplem dálkově přes 1,1 milionu domácností, v nichž žije přes 3 miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Realizace vyzdívek v rámci výstavby fluidního kotle č. 5 v Plané nad Lužnicí (45x)
Předmětem této zakázky byla realizace vyzdívky pro fluidní kotel. Vyzdívky byly dodány pro Invelt-Servis, s.r.o. Rozsahe...
Sledujte živé vysílání z Dnů teplárenství a energetiky (45x)
      Ve dnech 23 až 25. dubna 2014 proběhnou Dny teplárenství energetiky. Teplárenské sdružení pořádá tuto akci již ...
Teplárenství v temně zelené EvropěTeplárenství v temně zelené Evropě (42x)
Členské státy ještě ani nezačaly pořádně implementovat balíček klimaticko-energetické legislativy a na obzoru už je dalš...