Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    „Není jiné možnosti, chceme-li dosáhnout společného cíle, než dohoda a kompromisy. Tomu jdeme naproti,“...

„Není jiné možnosti, chceme-li dosáhnout společného cíle, než dohoda a kompromisy. Tomu jdeme naproti,“...

Publikováno: 2.1.2014
Rubrika: Elektrárny, Rozhovory

... uvedl pro All for Power Ing. Oldřich Šimána, vedoucí projektového týmu komplexní obnovy Elektrárny Prunéřov II, společnosti ČEZ, a. s.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Zhodnoťte prosím na úvod dosavadní průběh komplexní obnovy v Prunéřově, především z hlediska termínů a kvality provedení práce.

V současné době jsou dokončeny demontáže a demolice obnovovaných zařízení. V plném proudu je opětovná montáž. Probíhá montáž tlakových celků na všech kotlích s tím, že na kotli 23 budeme v nejbližších dnech konstatovat připravenost tlakového celku na tlakovou zkoušku. Zároveň probíhají montáže ostatních zařízení kotelny, ať už se jedná o bloková zařízení – elektroodlučovače, kouřové, vzduchové a recirkulační ventilátory či zařízení společná, kam patří například odvod strusky. Na strojovně byly dokončeny stolice turbogenerátorů, usazeny kondenzátory a provedeny zdvihy všech statorů generátorů, to znamená, že všechny generátory máme na pozici a mohli jsme přistoupit k montáži turbín.

Aktuálně probíhají práce na montáži nízkotlakých těles jednotlivých turbín. Zároveň se dokončují stavební práce, čili podlahy na jednotlivých kótách, realizace ocelových konstrukcí a montáž spojovacích potrubí. Máme postaveny všechny tři absorbéry a probíhá montáž technologií v absorbérech. Probíhají předmontáže a montáže surových i čistých spalin. Dokončili jsme sanaci chladicí věže č. 3 včetně celkové výměny rozstřikovacího systému a věž jsme uvedli do provozu. Podmínkou realizace komplexní obnovy je totiž udržení bloků 21 a 22 v provozu po celou dobu retrofitu. Uvedením chladicí věže 3 do provozu bylo lze odstavit chladicí věž 2 a zahájit její repasi.

Z hlediska harmonogramu jsme, přes mnohé problémy spojené se skutečným stavem a fakt, že se jedná o obnovu s podmínkou udržení neobnovovaných bloků v provozu, v termínech. Na stavbě rozsahu, jakým komplexní obnova je, se problémy s kvalitou zákonitě vyskytnout mohou. Nicméně ve spolupráci s generálním dodavatelem a dodavateli jednotlivých celků se nám poměrně úspěšně daří neshody v kvalitě odhalovat a přijímat taková nápravná opatření, která vedou k eliminaci problémů s kvalitou. Všeho je dosaženo za velkého úsilí a velkého nasazení ze strany projektového týmu investora, ostatních útvarů ČEZ a pracovníků jednotlivých dodavatelů v čele s generálním dodavatelem ŠKODA PRAHA Invest.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (58x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (47x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...
„Sdružení dodavatelů investičních celků hodlá obnovit značku Made in Czechoslovakia,“...„Sdružení dodavatelů investičních celků hodlá obnovit značku Made in Czechoslovakia,“... (44x)
... uvedl pro All for Power Ing. Tomáš Měřínský, pověřen řízením Sdružení dodavatelů investičních celků (SDIC). Celý čl...