Na „druhý pokus“ již teplárna v Českých Budějovicích úspěšně denitrifikovala a odsířila
V roce 2013 uspěla Teplárna České Budějovice v soutěži Křišťálový komín, kterou pořádá Teplárenské sdružení České republiky, a to za první etapu konverze parovodní sítě na horkovodní v části Pražské předměstí. V rámci letošního ročníku Dnů teplárenství a energetiky, které proběhnou koncem dubna v Hradci Králové, se bude teplárna ucházet o cenu svými novými projekty. Půjde o II. a III. etapu konverze Pražského předměstí a za projekty odsíření a denitrifikace. U této příležitosti jsme požádali o rozhovor Ing. Miroslava Houfka, MBA (M. H.), předsedu představenstva a Mgr.Martina Žahourka (M. Ž.), místopředsedu představenstva Teplárna České Budějovice, a.s.
Klíčová slova: denitrifikace, odsíření, teplárna
Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.
Komín vaší teplárny je vidět z mnoha míst města. Jak jste nedávno uvedli, je to již dnes spíše „parní vlečka“. Proč jej třeba nesnížíte, aby nebyl tak na očích a nedominoval městu?
M. H.: Máte pravdu, že jde o průmyslovou dominantu spíše historického a turisticky atraktivního města. Snížení výšky komína by nebylo ani možné a ani efektivní. Využili jsme proto stávající komín pro vyvedení odsířených mokrých spalin o teplotě 50 stupňů Celsia a rovněž pro bypasový provoz. Je potřeba si uvědomit, že bychom museli tak jako tak pro nové odsíření stavět nový komín, a to minimální výšky 90 metrů, protože geografické podmínky v Českých Budějovicích nejsou z hlediska rozptylu částic příznivé. Na místo dvou komínů nám v areálu zůstal stále jeden.
M. Ž.: Na doplnění a pro zajímavost... Jednak je stávající komín v relativním středu města, je vysoký 120 metrů a jak již bylo výše napsáno, tvoří jednu z dominant města. I proto jsme nechtěli vytvořit další dominantu stavbou druhého odsířeného komínu a volili cestu vyvložkování stávajícího. V rámci právě jeho rekonstrukce a vyvložkování byl využitý největší kolový jeřáb v Česku o výšce zdvihu více než 130 metrů. Vložkování komína korozivzdornou ocelí, které Na „druhý pokus“ již teplárna v Českých realizovala společnost Teplotechna Ostrava, se stalo první etapou investiční akce ekologizace naší teplárny. V dalších fázích realizace ekologických akcí, čili při stavbě vlastního odsíření a denitrifikace, by již nebyl pro umístění takového jeřábu prostor.
Autor
Související články
- „Rozhodování o investici ve spojení s novou legislativou trvá dlouho. Zásadní vliv však má nestabilita energetického sektoru. Na vše je pak málo času,“... (13.6.2016)
- Dodávka a montáž čtyř potrubních systémů recirkulačního a systém oxidačního potrubí (13.6.2016)
- Vápencové hospodářství a Úprava produktu odsíření pro projekt „Odsíření spalin“ v Teplárně České Budějovice (13.6.2016)
- Denitrifikace Elektrárny Dětmarovice pomocí technologie selektivní katalytické redukce (25.4.2016)
- Odsíření Teplárny Karviná sníží emise minimálně o 546 tun ročně (13.5.2015)
- ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky. Na miliardové ekologické zakázce se podílejí také místní dodavatelé (9.9.2013)
- Teplárna Č. Budějovice postaví kotel na biomasu za 750 milionů (8.12.2010)