Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Ekologické projekty    Na „druhý pokus“ již teplárna v Českých Budějovicích úspěšně denitrifikovala a odsířila

Na „druhý pokus“ již teplárna v Českých Budějovicích úspěšně denitrifikovala a odsířila

Publikováno: 10.6.2016
Rubrika: Ekologické projekty, Teplárenství, Rozhovory

V roce 2013 uspěla Teplárna České Budějovice v soutěži Křišťálový komín, kterou pořádá Teplárenské sdružení České republiky, a to za první etapu konverze parovodní sítě na horkovodní v části Pražské předměstí. V rámci letošního ročníku Dnů teplárenství a energetiky, které proběhnou koncem dubna v Hradci Králové, se bude teplárna ucházet o cenu svými novými projekty. Půjde o II. a III. etapu konverze Pražského předměstí a za projekty odsíření a denitrifikace. U této příležitosti jsme požádali o rozhovor Ing. Miroslava Houfka, MBA (M. H.), předsedu představenstva a Mgr.Martina Žahourka (M. Ž.), místopředsedu představenstva Teplárna České Budějovice, a.s.

Klíčová slova: denitrifikace, odsíření, teplárna

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Komín vaší teplárny je vidět z mnoha míst města. Jak jste nedávno uvedli, je to již dnes spíše „parní vlečka“. Proč jej třeba nesnížíte, aby nebyl tak na očích a nedominoval městu?

M. H.: Máte pravdu, že jde o průmyslovou dominantu spíše historického a turisticky atraktivního města. Snížení výšky komína by nebylo ani možné a ani efektivní. Využili jsme proto stávající komín pro vyvedení odsířených mokrých spalin o teplotě 50 stupňů Celsia a rovněž pro bypasový provoz. Je potřeba si uvědomit, že bychom museli tak jako tak pro nové odsíření stavět nový komín, a to minimální výšky 90 metrů, protože geografické podmínky v Českých Budějovicích nejsou z hlediska rozptylu částic příznivé. Na místo dvou komínů nám v areálu zůstal stále jeden.

M. Ž.: Na doplnění a pro zajímavost... Jednak je stávající komín v relativním středu města, je vysoký 120 metrů a jak již bylo výše napsáno, tvoří jednu z dominant města. I proto jsme nechtěli vytvořit další dominantu stavbou druhého odsířeného komínu a volili cestu vyvložkování stávajícího. V rámci právě jeho rekonstrukce a vyvložkování byl využitý největší kolový jeřáb v Česku o výšce zdvihu více než 130 metrů. Vložkování komína korozivzdornou ocelí, které Na „druhý pokus“ již teplárna v Českých realizovala společnost Teplotechna Ostrava, se stalo první etapou investiční akce ekologizace naší teplárny. V dalších fázích realizace ekologických akcí, čili při stavbě vlastního odsíření a denitrifikace, by již nebyl pro umístění takového jeřábu prostor.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vysílali jsme živě z MSV 2015 - O iniciativě Průmysl 4.0 a konferenci ARVe 2015 s Jiřím Markem (54x)
Do veletržního studia, které po tři dny vysílalo živě z 57. ročníku MSV v Brně, přišel i Jiří Marek, zástupce společnost...
„Připravovaná novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí zkomplikuje práci těžařů,“ (53x)
říká Jan Matula, výrobně technický ředitel OKD. V roce 2006 činila těžba v OKD 13,005 milionů tun černého uhlí. V letošn...
„Sdružení dodavatelů investičních celků hodlá obnovit značku Made in Czechoslovakia,“...„Sdružení dodavatelů investičních celků hodlá obnovit značku Made in Czechoslovakia,“... (48x)
... uvedl pro All for Power Ing. Tomáš Měřínský, pověřen řízením Sdružení dodavatelů investičních celků (SDIC). Celý čl...