J. M. Barosso by se měl zdržet unáhlených vyjádření o jádře: Dopis z FORATOM
Rubrika: Jaderné
V tomto příspěvku uveřejňujeme dopis, který je podepsán Ralfem Güldnerem, prezidentem FORATOM a je určen José Manuel Barrosovi, prezidentovi Evropské komise.
Vážený pane prezidente Barroso,
Evropské jaderné fórum (FORATOM), obchodní sdružení se sídlem v Bruselu zaměřené na jaderný průmysl v Evropě, pochopitelně cítí hluboké sympatie s lidmi v Japonsku, kteří byli zasaženi tak zničujícím zemětřesením a vlnou tsunami. Dále si velmi ceníme snah provozovatelů jaderné elektrárny Fukušima a japonských úřadů o omezení následků tohoto jaderného incidentu. Vyvozovat z tragédie v Japonsku závěry by stále bylo předčasné s ohledem na Evropský jaderný program. Dokud nebude aktuální situace plně pod kontrolou a události v oblasti jaderné energie v Japonsku nebudou plně pochopeny, musíme se zdržet jakýchkoliv předčasných strategických rozhodnutí, která by mohla mít zásadní dopad na energetickou budoucnost Evropy.
Provozovatelé jaderných zařízení v Evropě s jistotou prohlašují, že všechny stávající elektrárny, které jsou v současné době v provozu, jsou bezpečné a je mimořádně nepravděpodobné, že by v Evropě mohlo dojít ke stejné kombinaci událostí jako v Japonsku. V souvislosti s přetrvávající situací v Japonsku již evropští poskytovatelé energie začali s procesem přehodnocování bezpečnosti svých jaderných elektráren jako součástí širší strategie v rámci průběžného vyhodnocování bezpečnosti a jejího zlepšování.
Podporujeme strategii na úrovni EU, při které jsou analyzovány důsledky jaderných událostí v Japonsku a neprodleně bude zpracován společný rámec přehodnocení bezpečnosti jaderných elektráren. V tomto ohledu vítáme návrh Evropské komise na provedení mimořádného „hodnocení bezpečnosti a rizik", při kterém bude zhodnocena bezpečnost jaderných elektráren napříč celou Evropou. Evropský jaderný průmysl je připraven účastnit se těchto zkoušek tím, že napomůže stanovit bezpečnostní kritéria a realizovat je ve spolupráci s úřady pro národní bezpečnost. Mezitím je pro nás nezbytné, abychom nečinili předčasné závěry ohledně možných výsledků těchto zkoušek. Jaderná energie je a bude i nadále klíčovým prvkem při plnění energetických potřeb Evropy.
Jaderný průmysl určuje nejvyšší standardy bezpečnosti a díky našemu trvalému zohledňování nových zkušeností jsou pro nás události v Japonsku poučením.
Se srdečným pozdravem
Ralf Güldner, prezident FORATOM
Autor
Související články
- Westinghouse: systém pasivní bezpečnosti AP1000 vylučuje scénář, který se odehrál ve Fukušimě (18.5.2011)
- On-line z Japonska: Francouzi zveřejnili plán kontroly svých 150 jaderných zařízení (zdroj: THE NUCLEAR COMMUNICATIONS NETWORK) (11.5.2011)
- SÚJB a Centrum výzkumu Řež mají diskuzní stránky o Fukušimě: http://fukusima.protebe.info/ (1.4.2011)
- Fukushima Daiichi: příčiny-průběh-následky (23.3.2011)
- Přehledné schéma podmínek všech reaktorových bloků jaderné elektrárny Fukushima 1 ke dni 20. 3. 2011 (21.3.2011)
- K problematice bazénů vyhořelého paliva ve Fukušimě (19.3.2011)
- Základní principy fungování jaderné elektrárny - zjednodušený a názorný pohled na Elektrárnu Fukushima Daiichi (19.3.2011)
- K diskuzi: Manipulace s čísly naměřené radiace? (18.3.2011)
- Japonci řeší havárii daleko profesionálněji než v Černobylu, i proto tyto dvě události nelze srovnávat (17.3.2011)
- O radioaktivitě, která léčí i škodí (17.3.2011)
- Česku "Fukušima" nehrozí, rozdíl mezi reaktory typu BWR (Fukušima) a PWR (Temelín, Dukovany) (15.3.2011)
- Aktuální info z elektrárny Fukušima i na http://www.tepco.co.jp/en/press/corp-com/release/index-e.html (15.3.2011)
- Popis vývoje havárie na 1. bloku jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku (13.3.2011)