Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    ENERGO-PRO dostaví největší privátně vlastněnou přehradu s vodní elektrárnou v Turecku

ENERGO-PRO dostaví největší privátně vlastněnou přehradu s vodní elektrárnou v Turecku

Publikováno: 5.5.2017
Rubrika: Tiskové zprávy, Vodní

Nadnárodní skupina ENERGO-PRO se sídlem v Praze převzala projekt stavby velké vodní elektrárny a přehrady Alpaslan 2 v Turecku. Půjde o největší soukromě vlastněnou hydroelektrárnu v Turecku z hlediska velikosti její vodní nádrže a devátou největší přehradu v Turecku vůbec. Prvních osm největších vlastní turecký stát.

Projekt vodní elektrárny Alpaslan 2 počítá s instalovaným výkonem 280 megawattů a roční výrobou elektřiny 860 gigawatthodin. „Půjde o naši dosud vůbec největší elektrárnu," řekl výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa. ENERGO-PRO provozuje vodní zdroje kromě Turecka také v Bulharsku, Gruzii a Česku.

Skupina ENERGO-PRO, která má české kořeny, koupila turecký projekt Alpaslan 2 od tureckých a německých majitelů – nově ovládla 100 procent akcií projektové společnosti Murat Nehri, která dosud byla pod majetkovou kontrolou Enerjisa Enerji, společného podniku turecké skupiny Sabanci Group a německé energetické společnosti E.ON. „Transakci jsme dokončili na konci dubna. S uvedením do provozu počítáme během tří let," upřesnil Pavel Váňa.

Licence až do roku 2059

Dosavadní majitelé investovali do realizace projektu přibližně 250 milionů dolarů, skupina ENERGO-PRO ho ale kupuje výrazně levněji. Výstavba byla před více než rokem zmrazena a téměř rok trvala jednání o prodeji. Nová přehrada a elektrárna budou stát na řece Murat v provincii Mus v jihovýchodní části Turecka. Společně s akvizicí projektu získala skupina ENERGO-PRO licenci na provozování elektrárny Alpaslan 2 do roku 2059. V prvních 10 letech provozu bude mít garantovaný tarif ve výši 73 USD/MWh.

V současné době je vodní dílo Alpaslan 2 hotové z necelé poloviny, ještě je nutně dostavět hráz. ENERGO-PRO využije novou technologii výstavby hráze, jílové těsnění sypané hráze bude nahrazeno asfaltobetonovou clonou . Cílem je snížit náklady a také urychlit spuštění nového vodního díla do provozu. Náklady na dostavbu budou činit 240 milionů dolarů.

Velká turecká poptávka

Turecká energetika v současnosti prochází obdobím boomu nových zdrojů, které mají uspokojit rostoucí poptávku po elektřině vzhledem ke zvyšujícím se potřebám tamní ekonomiky. Prezident Recep Tayyip Erdogan loni prohlásil, že Turecko potřebuje investice ve výši 110 miliard USA do energetických projektů, aby splnilo svůj cíl dostat se do roku 2023 mezi desítku největších světových ekonomik. Turecko také hodlá výrazně omezovat svou závislost na dovozu energií ze zahraničí.

Turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Berat Albayrak letos v dubnu uvedl, že Turecko patří mezi největší spotřebitele energie mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Také vzhledem k tomu bude Turecko podle něj hrát klíčovou roli v měnících se trendech globálního energetického sektoru. Významné místo v energetickém mixu země získávají obnovitelné zdroje včetně vodních elektráren.

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Konference Promatten 2012 o materiálech pro energetiku se blíží (51x)
Již příští týden se v horském hotelu Vidly v Jeseníkách uskuteční 4. ročník konference Promatten 2012. Letošní ročním má...
Kontrolní tým ERÚ se nově zaměří na oprávněnost podpory u výroben KVET (50x)
Energetický regulační úřad v rámci vlastních zjištění získal pochybnosti okolo správnosti údajů vykazovaných v oblasti k...
Jak dále v českém hutnictví? (50x)
Odvětvový svaz Hutnictví železa (Branche Association of the Steel Industry) vydal v prosinci loňského roku situační zprá...