Důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava se nově uplatňují v Jižní Americe a jižní Africe při výstavbě tunelů nebo těžbě zlata a diamantů
Vzhledem ke složité situaci v důlním průmyslu, kdy nízká cena uhlí způsobuje celosvětové snižování těžby, hledá ArcelorMittal Ostrava nové příležitosti pro uplatnění svých důlních ocelových výztuží. Stále si drží významné postavení na českém, slovenském, slovinském, bosenském nebo srbském trhu, kde je jediným dodavatelem, ale nově se důlní výztuže z ostravské huti dodávají také do oblasti Jižní Ameriky nebo jižní Afriky.
Klíčová slova: ArcelorMittal, důlní výztuže
„Za posledních pět let klesla roční spotřeba důlních výztuží přibližně o 20 procent. Navzdory tomu každoročně vyrábíme přibližně 55 až 65 tisíc tun výztuží. Toto množství pokrývá jak trhy tuzemské, tak zahraniční. Kapacita je ale vyšší, a proto se nově orientujeme i na zámořské trhy,“ uvádí Richard Toman, vedoucí oddělení důlních výztuží a svodidel ArcelorMittal Ostrava.
Ostravská huť je jediným dodavatelem důlních výztuží na trzích střední a východní Evropy, například na Slovensku, ve Slovinsku, v Bosně či Srbsku. Nyní se výztuže z Ostravy začínají používat i v oblastech Jižní Ameriky, například v Chile, Peru a Guatemale. Výztuže jsou obráceně ohýbané a používají se zde pro výstavbu tunelů. V jižní Africe, například v Sierra Leone, se důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava uplatňují především ve dolech na těžbu zlata či diamantů.
„Od nového roku jsme umožnili nakládku důlních výztuží do kontejnerů přímo v areálu huti. Zákazníkům náš výrobek s přidanou hodnotou dodáváme až do místa určení, a to pomocí silniční, letecké i námořní dopravy,“ dodává Toman.
ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 250 zaměstnanců. Průměrný výdělek v roce 2015 činil 34 615 korun. Díky nadstandardní ekologizaci dokončené v roce 2015 vyrábí společnost surové železo i ocelové výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.
Autor
Související články
- Ministři slavnostně pokřtili 13 ekologických investic v huti ArcelorMittal Ostrava. Nová zařízení sníží emise prachu na historické minimum (14.5.2016)
- V Národním technickém muzeu v Praze je nově k vidění model zařízení plynulého odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava (6.4.2016)
- Nový tkaninový filtr pro aglomeraci – ArcelorMittal Ostrava sníží emise prachu o dalších 94 tun ročně (29.4.2015)
- V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (13.3.2015)
- Dalších sto milionů proti prachu. ArcelorMittal Ostrava odpráší výklopníky rud a uhlí a omezí prašnost při vykládce materiálů (14.2.2014)
- ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky. Na miliardové ekologické zakázce se podílejí také místní dodavatelé (9.9.2013)
- „Rozvoj přenosových soustav zaostává za masivní výstavbou obnovitelných zdrojů v EU, může to být časem velký problém,“ (4.6.2009)