Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    ČEZ chce na Znojemsku postavit větrný park o výkonu až 48 MW

ČEZ chce na Znojemsku postavit větrný park o výkonu až 48 MW

Publikováno: 12.3.2008, Aktualizováno: 27.4.2009 13:57
Rubrika: Větrné

Větrný park o výkonu 32 až 48 MW chce v Tavíkovicích a Čermákovicích na Znojemsku postavit ČEZ Obnovitelné zdroje. Projekt zahrnuje 16 strojů s jednotkovým výkonem 2 až 3 MW. „Máme souhlasy s výstavbou i rezervované vyvedení výkonu do sítě. Dalšími fázemi projektu budou vypracování studie EIA* a získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Park by mohl stát v průběhu roku 2011,“ řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

Lokalita je dostatečně větrná a má dobré parametry pro připojení strojů do sítě, díky tomu je realizace projektu ekonomicky smysluplná. Pro obce bude přínosem pravidelný příspěvek do rozpočtu za každý stroj, navyšovaný každých pět let (provoz je projektován na 20 let s možným prodloužením).

Projekt větrného parku Tavíkovice – Čermákovice je součástí rozsáhlých aktivit Skupiny ČEZ v rozvoji větrné energie. Mezi další velké projekty patří plánovaný větrný park u Stříbra (13 strojů, 26 – 39 MW), park Rešice – Horní Dubňany (10 – 12 strojů, 20 – 24 MW) či park Dlouhé pole (33 strojů, 66 MW, v současnosti probíhá jednání s Ministerstvem obrany ČR kvůli přítomnosti radarů). Cílem projektů je udělat další výrazný krok k posílení podílu výroby z obnovitelných zdrojů ve Skupině ČEZ i v ČR a tím i ke snížení produkce skleníkových plynů. „Obcí, které nám daly souhlas s výstavbou, stále přibývá. Již nyní máme souhlasy k výstavbě elektráren o celkovém instalovaném výkonu 110 MW,“ upřesnil Josef Sedlák.

Základem obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ jsou nyní vodní elektrárny. Skupina ČEZ, coby největší domácí výrobce elektřiny, plánuje do roku 2020 výrazné rozšíření svých výrobních kapacit především v oblasti větrné energetiky a spalování biomasy.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Dohoda se společností Invenergy v hodnotě přesahující miliardu dolarů uzavítá rekordní růst pro GE Energy v oblasti větrných turbín v roce 2007 (45x)
Praha, 22. ledna 2008 – Jako dovršení roku 2007, kdy GE Energy zaznamenala v oblasti větrných turbín rekordní růst...
Projekt větrného parku Rešice počítá s pěti stroji (40x)
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje upřesnila parametry alternativního řešení projektu větrného parku Rešice u Jaderné ele...
Realizace projektu Pchery – mnoho prvenství (26x)
Počátkem února 2008 skončila hrubá (mechanická) montáž pilotního projektu větrné elektrárny Pchery a následně začalo &bd...