Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Certifikace výrobků do zemí Celní unie (Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Arménie) v praxi

Certifikace výrobků do zemí Celní unie (Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Arménie) v praxi

Publikováno: 21.11.2015
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Aktuální výsledky objemu vývozu do zemí Celní unie naznačují, že u největší z nich díky politické situaci a protizápadní náladě dochází k poklesu zájmu o vývoz či investice. Ruský trh je ale stále natolik zajímavým odbytištěm, že zejména velké firmy se zde snaží udržet. Země Celní unie i dnes zůstávají v seznamu 12 prioritních či zájmových zemí exportní strategie ČR pro rok 2012 až 2020, pozměněno bylo pouze celkové zaměření strategie, a to na perspektivní obory a příležitosti. Podporu českému exportu do těchto zemí poskytují i soukromé subjekty. Jedním z nich je certifikační společnost TÜV NORD Czech, která pomáhá s osvětou a získáním výrobkové certifikace, která je pro vývoz do těchto zemí nezbytnou podmínkou. Právě v certifikaci výrobků totiž došlo k reformě, která sice měla přispět ke zjednodušení technických požadavků na bezpečnost výrobků v těchto zemích, ne všichni ale vzali na zřetel celkový rozsah těchto změn. Téma je vysoce aktuální i s ohledem na přísnost, která se poslední době zvýšila ve vztahu ke kontrole kvality jakéhokoli dováženého zboží. Na co nejčastěji výrobci zapomínají nebo proč se ruší se akreditace řady ruských certifikačních orgánů vystavujících potřebné dokumenty, jsme se zeptali zástupce této společnosti, Ing. Sergeye Solovyeva, specialisty a konzultanta TÜV NORD Czech pro státy Euroasijského ekonomického svazu.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

O přechodu certifikátů GOST na technické reglementy (TR) toho bylo napsáno hodně. Byl již celý proces ukončen nebo je to ještě „běh na dlouhou trať“?

Na příkladu Ruska bych rád zmínil, že v určitých oblastech činnosti existuje mnoho příkladů nesouladu mezi zastaralými aspekty a současnými trendy. Důvodem, proč došlo k nahrazení systému norem, jehož základem byl GOST, bylo to, že přestal odpovídat aktuálním technickým požadavkům a stal se pouhou formalitou. Počátkem reformy a přechodu na novou koncepci – technické reglementy (TR) pak bylo přijetí Federálního zákona č. 184-FZ ze dne 27. prosince 2002 „O technické regulaci“, který byl vypracován a přijat za účelem výměny desítek tisíc GOSTů za technické reglementy, upravující výhradně otázky bezpečnosti.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (70x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (64x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (60x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...