Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    Arako výrazně navyšuje svoji produkci díky investicím mateřské společnosti Atomenergomaš

Arako výrazně navyšuje svoji produkci díky investicím mateřské společnosti Atomenergomaš

Publikováno: 20.8.2012
Rubrika: Firemní zpravodajství, Jaderné

Během české návštěvy Andreje Nikipelova, generálního ředitele společnosti Atomenergomaš, která je od roku 2007 většinovým vlastníkem společnosti Arako, byl prezentován příznivý dopad výrobních investic na ekonomické výsledky této české společnosti. Arako prochází výrazným rozvojem výrobních kapacit zásluhou investic od své mateřské společnosti Atomenergomaš, která je součástí skupiny Rosatom. Nejnověji v roce 2011 byla zahájena investice v hodnotě zhruba 180 milionů korun do nového výrobního zázemí v Opavě.

Od ledna tohoto roku dosáhlo Arako navýšení výroby díky realizaci tohoto investičního plánu. Objem výroby se tak zvýšil z 1.200 ks na 2.200 ks průmyslových armatur za měsíc. „Pořízení nových strojů a zařízení nám umožnilo nejen zvýšit objem výroby, ale také upevnit konkurenční výhody na trhu s průmyslovými armaturami. Rovněž aktivně zavádíme výrobní systém Rosatomu, díky němuž dosáhneme snížení výrobních nákladů a osvojíme si novou produkci, jak na ruském, tak i na evropském trhu“ dodal generální ředitel společnosti Arako Rovshan Abbasov.
Významnou perspektivní zakázku pro ARAKO představuje rovněž dostavba jaderné elektrárny Temelín. Zájem spolupracovat s Konsorciem MIR.1200 a podílet se na dostavbě JE Temelín potvrdila společnost již v říjnu loňského roku, kdy společně s dalšími firmami podepsala s Konsorciem memorandum o spolupráci. Generální ředitel společnosti Arako Rovshan Abbasov dodal: “Naše firma má dlouholeté zkušenosti s dodávkami pro jaderný průmysl. Orientace na technologii VVER je pro nás tudíž strategickou volbou a zaručuje dlouhodobý rozvoj společnosti. I proto nám partnerství s Konsorciem MIR.1200 přináší velkou příležitost v podobě dalších zakázek, pokud konsorcium vyhraje v soutěži na dostavbu JE Temelín.“
Společnost ARAKO je předním českým výrobcem průmyslových armatur pro jadernou energetiku, tepelné hospodářství, chemický, naftový a plynárenský průmysl. Svoji účast na ruských jaderných projektech zahájila před více než čtyřiceti lety a během této doby dodala průmyslové armatury do 23 jaderných elektráren stavěných společností Rosatom v osmi zemích světa. Jen za poslední tři roky dodala zařízení v celkové hodnotě 857,9 milionů Kč na Rostovskou, Smolenskou, Bělojarskou a Novovoroněžskou jadernou elektrárnu, které jsou ve výstavbě.

Společnost Arako spol s.r.o. je výrobcem průmyslových armatur pro jaderná zařízení a jiné technologické systémy. Potrubní armatury společnosti Arako se používají v mnoha zemích po celém světě. Základním druhem činnosti je výroba armatur pro jadernou energetiku, tepelná hospodářství, chemický průmysl, petrochemický a plynárenský průmysl. Vlastníkem společnosti Arako je skupina Atomenergomaš, strojírenská divize ruské státní energetické korporace Rosatom. Atomenergomaš je dodavatelem efektivních komplexních řešení pro jaderný, tepelně energetický, plynárenský a petrochemický průmysl. Společnost sdružuje více než 50 výrobních, výzkumných a inženýringových podniků na území Ruska i v zahraničí. Zásluhou společnosti Atomenergomaš nyní Arako prochází rychlým rozvojem, který nejlépe reprezentuje investice v hodnotě zhruba 150 milionů korun do nového výrobního zázemí v Opavě, zahájená v roce 2011.

Konsorcium MIR.1200 je jedním ze tří uchazečů o dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem česko-ruského konsorcia je společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala firmy ZAO Atomstroyexport a OAO OKB Gidropress. Obě jsou dceřinými společnostmi státního podniku Rosatom. Konsorcium MIR.1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží ze zkušeností z více než 1.500 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Vychází z osvědčených řešení se zvýšenou bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších reprezentantů generace III+.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energeticeV ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (46x)
Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové oceli s vysokou přidanou hodnotou. Ocel jakosti 16Mo3 s přídav...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (43x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...