Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    V Helsinkách bylo přijato závazné rozhodnutí o stavbě a financování JE Hanhikivi

V Helsinkách bylo přijato závazné rozhodnutí o stavbě a financování JE Hanhikivi

Publikováno: 23.4.2014
Rubrika: Jaderné

Vlastníci společnosti Fennovoima včetně ruské jaderné korporace Rosatom přijaly 15. dubna v Helsinkách definitivní závazné rozhodnutí o stavbě a financování JE Hanhikivi. JE Hanhikivi bude stát v obci Pyhäjoki.

Klíčová slova: Rosatom, Fennovoima, Helsinki

Fennovoima  dříve uvedla, že podle stávajícího harmonogramu by JE Hanhikivi mohla začít produkovat elektřinu v roce 2024.

Na JE Hanhikivi, která bude třetí finskou jadernou elektrárnou, bude postaven reaktor VVER 1200, identický s tím, který nabízelo v tendru na dostavbu JE Temelín česko-ruské konsorcium MIR 1200. Na první finské jaderné elektrárně Loviisa už více než 30 let úspěšně fungují dva ruské reaktory VVER 440.

Přímé rozhovory mezi společnostmi Fennovoima a Rusatom Overseas, dceřinou společností korporace Rosatom, byly zahájeny v dubnu 2013. Předtím jednala Fennovoima také se společnostmi Areva a Toshiba, avšak v červenci 2013 oznámila, že se již bude soustředit pouze na jednání s Rusatom Overseas.

Koncem března 2014 RAOS VOIMA OY, dceřiná společnost ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom a finská společnost Voimaosakeyhtiö SF, které patří dceřiná společnost Fennovoima, podepsaly dohodu o převodu akcií. Podle této dohody přešlo 34 procent akcií společnosti Fennovoima  do vlastnictví RAOS Voima Oy

Pro informaci:

RAOS Voima Oy je dceřinou společností ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom, která funguje na území Finska. Byla založena pro realizaci projektu výstavby prvního bloku JE Hanhikivi.

Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a operátorem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 31 bloků jaderných elektráren, z nichž 22 staví za hranicemi Ruska.

Celková finanční hodnota kontraktů Rosatomu na výstavbu jaderných elektráren v zahraničí, dodávky paliva, produktů z obohaceného uranu a další služby převýší v roce 2014 74 miliardy dolarů (1,5 triliony korun).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (50x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (48x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...