Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Umíme v Česku postavit SMR?

Umíme v Česku postavit SMR?

Publikováno: 5.5.2016
Rubrika: Jaderné, Rozhovory

Pojmem „malé modulární reaktory“ (SMR – small modular reactors) označuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) reaktory s výkonem do 300 MW, které lze stavebnicově vyrobit a následně zkompletovat na místě určení. Mohou fungovat samostatně i jako modulové součásti větších komplexů, kdy je výkon flexibilně navyšován až na požadovanou úroveň. U některých se počítá s fungováním v podzemí, a tak mohou být umístěny i v blízkosti obydlených oblastí.

Klíčová slova: jaderné reaktory

Celý článek (autor: Aleš John, EventEra, s.r.o.) je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Do we know how to build an SMR in the Czech Republic?

The International Atomic Energy Agency (IAEA) uses the term (SMR) or “small modular reactors” to describe reactors with a capacity of up to 300 MW that can be produced as modules and subsequently assembled at the destination site. They can function separately and as modular components for bigger complexes when the capacity can be flexibly increased to the required level. It is planned that some will function underground and can therefore be installed close to inhabited areas.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

O radioaktivitě, která léčí i škodí (42x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (40x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
Zástupci BEZ Transformátory prezentovali na veletrhu Amper 2013 (38x)
V rámci letošního ročníku veletrhu Amper 2013 se časopis All for Power podílel na unikátním projektu, jehož duchovním ot...