Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Plyn je podle EUROGASu klíčem k budoucnosti s nízkými emisemi oxidu uhličitého

Plyn je podle EUROGASu klíčem k budoucnosti s nízkými emisemi oxidu uhličitého

 Valné shromáždění EUROGASu, pořádané italskou plynárenskou společností EDISON, v Miláně tento pátek 10. června jednohlasně konstatovalo: Zemní plyn je klíčem k budoucnosti s nízkými emisemi oxidu uhličitého a splňuje požadavky energetické budoucnosti.

 „Již dnes v naprosté většině plní plynové zdroje emisní limity, které budou v EU platné až po roce 2016, a dokonce v mnoha případech jsou jejich emise již nyní ještě nižší. Nahrazení části centrálního vytápění, založeného na uhelných zdrojích, decentralizovaným vytápěním zemním plynem by u nás bezesporu přineslo výraznou úsporu emisí CO2,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie (ČPU) a dodává: „Zemní plyn je jedinečným nástrojem na cestě k nízkouhlíkové energetice a spolu s úsporami energií také cestou k udržitelné energetické budoucnosti.“
Oproti uhlí se při spalování plynu uvolňuje o 50 procent méně oxidu uhličitého a nižší jsou i emise oxidů dusíku, oxidů síry a pevných částic. Plyn je všestranné palivo: nevyužívá se jen k výrobě elektřiny, tepla nebo v průmyslu, ale i v domácnostech, které lze např. vybavit malými kogeneračními (micro-CHP) jednotkami. Plyn lze využít i jako stlačený zemní plyn pro dopravu atd. Navíc se dá pružně nasadit při výrobě záložní energie u přerušovaných zdrojů obnovitelné energie, tedy když nefouká vítr nebo nesvítí slunce.
Plyn je rovněž spolehlivé palivo: jeho zdroje jsou již dnes rozmanité a do budoucna budou ještě rozmanitější. Dovoz se zvýší, ale potenciál pro těžbu plynu v Evropě je pořád vysoký. Dnes pochází 53 procent zásob z EU a Norska. Dvacet tři procent se do EU dostane z Ruska a 10 procent z Alžírska. Do EU dodává zkapalněný zemní plyn (LNG) 21 zemí (zdroj všech údajů: EUROGAS). Přístup ke spolehlivým a cenově konkurenceschopným globálním dodávkám plynu je pro ekonomickou konkurenceschopnost EU zásadní. Plyn si najde cestu do Evropy prostřednictvím nových a stávajících plynovodů a větších dodávek LNG. Důležité jsou jasné signály o poptávce a dobré vztahy s producentskými a tranzitními zeměmi.
Úplné a rychlé harmonizované zavedení unijního vnitřního trhu s plynem, podpořené rozumnými obchodními pravidly, bude klíčem ke zpřístupnění plynu spotřebitelům ve velkoobchodu i maloobchodu, a to kdykoli a na konkurenčním základě. Trh nesmí být svazován nadměrnou regulací a musí umět reagovat na potřeby spotřebitelů.
Co se hmotné stránky týče, veřejnost často váhá podpořit energetické projekty (bez ohledu na typ energie), obzvláště pokud by se mělo stavět „na jejich dvorku“. Lepší informování veřejnosti o energetických potřebách Evropy a solidní projektová realizace může zlepšit postoj veřejnosti a pozitivní osobní zapojení lidí.
O všech těchto otázkách mluvili řečníci z EU, italské vlády, WWF a z firem soustředěných v EUROGASu. Proběhly tři panelové diskuse o udržitelnosti, externí energetické politice a vnitřním trhu.
EUROGAS s obzvláštním potěšením přivítal hosty jako Fabrizia Barbasa (zástupce generálního ředitele Direktorátu pro energetiku, Evropská komise), Alberta Pototschniga (ředitele agentury EU Agentury pro spolupráci energetických regulátorů ACER), Alfreda Mantica (náměstka italského ministra zahraničí), Corrada Cliniho (generálního ředitel italského ministerstva životního prostředí), profesora Sergia Garribbu (seniorní vládní poradce pro energetiku, Itálie) a Jasona Andersona (šéfa politiky změny klimatu a energetiky z evropské kanceláře WWF). Z České republiky se shromáždění účastnil prezident ČPU Oldřich Petržilka a viceprezident ČPU Martin Herrmann (předseda představenstva a CEO, RWE Transgas, a.s.).
V závěrečné ceremonii uvedl prezident EUROGASu Jean-François Cirelli, že „nákladově efektivní energetická budoucnost s nízkými emisemi oxidu uhličitého je v rukách průmyslu, spotřebitelů i politiků. Evropský průmysl a občané by neměli být zatěžováni zvyšováním cen. Plyn je rozhodně nákladově efektivní palivo s nízkými emisemi oxidu uhličitého a členové EUROGASu jsou připraveni jím zásobovat. Ovšem plyn je také ideálním partnerem obnovitelných zdrojů energie a v budoucím energetickém mixu jistě sehraje důležitou roli.“

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (70x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (64x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (60x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...