Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Ekologické projekty    Nový tkaninový filtr pro aglomeraci – ArcelorMittal Ostrava sníží emise prachu o dalších 94 tun ročně

Nový tkaninový filtr pro aglomeraci – ArcelorMittal Ostrava sníží emise prachu o dalších 94 tun ročně

Publikováno: 12.2.2015
Rubrika: Ekologické projekty, Technologie, materiály

Huť ArcelorMittal Ostrava tento týden začala stavět nejvýznamnější z dotovaných ekologických investic – odprášení spalin jižní části aglomerace[1] tkaninovým filtrem. Ten představuje nejlepší řešení odprašování a huť díky němu a stávajícímu elektrostatickému filtru sníží své emise více, než udává legislativa EU. Celkem zachytí dalších 94 tun prachu ročně, včetně nejmenších prachových částic, benzo(a)pyrenu a dioxinů. Zakázku zhotoví místní dodavatel, ostravská společnost Paul Wurth, ve spolupráci s dalšími lokálními subdodavateli, jako jsou např. Stamont či Teplotechna Ostrava. Odprášení za 365 milionů korun patří mezi letošních 13 nadstandardních ekologických investic v celkové hodnotě 3,1 miliardy korun, na které huť díky splnění EU limitů získala až 90% dotace.


[1] Aglomerace – spékárna rud, provoz, na kterém se spékáním koksu, železné rudy, vápence a dalších rud připravuje vsázka do vysoké pece

Klíčová slova: ArcelorMittal, aglomerace, tkaninový filtr

„Přínos investice se plně projeví už v příštím roce, filtr plánujeme spustit nejpozději letos v prosinci. Očekáváme snížení emisí prachu o 94 tun ročně, čímž opět snížíme náš vliv na životní prostředí,“ říká Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava.

ArcelorMittal Ostrava zahájila výkopové práce pro odprášení jižní části aglomerace. Buduje základy tkaninového filtru, který do konce roku posílí odprašování spalin na zbývajících dvou pásech menší, jižní části aglomerace. Huť nyní drží emise pod nejpřísnějšími evropskými limity díky modernizovaným elektrostatickým filtrům a gigantickému tkaninovému filtru, který zdokonaluje odprašování na třech spékacích pásech již od podzimu roku 2011. Také nový tkaninový filtr naváže na stávající odprašování zbývajících dvou spékacích pásů. Celá spékárna rud – všech pět pásů – se tak bude v ArcelorMittal Ostrava odprašovat hned dvěma typy filtrů zároveň.

Tkaninový filtr bude velký přibližně jako třípatrový dům, s celkovou plochou tkaninových filtračních hadic přes 18 tisíc m2, což odpovídá velikosti 2,5 fotbalových hřišť. Kromě prachu si technologie poradí také s polycyklickými aromatickými uhlovodíky (včetně B(a)P) a dioxiny, které sníží o více než 90 %. Filtr disponuje vysokou efektivitou zaručující nepřetržitý provoz, s pouhými 4 % celoročního kalendářního času na údržbu.

„Už tři roky plníme emisní limity EU platné od roku 2016. Po spuštění nadstandardních investic na konci letošního roku snížíme své emise hluboko pod požadavky EU. Jsem hrdý, že se ostravská huť zařadí mezi nečistější hutě na světě,“ zdůrazňuje Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Spékací pásy aglomerace ještě v 80. letech odprašovaly tzv. cyklóny, které v 90. letech nahradily účinnější elektrostatické filtry. Ty byly průběžně modernizovány a v říjnu roku 2011 je na větší části aglomerace posílily největší tkaninové filtry v celé huti. Stejně účinné filtry odpráší do konce roku také zbývající dva pásy jižní části aglomerace.

Snižování limitů pro emise tuhých znečišťujících látek u aglomerací (mg/m3)

do 1997

1998-2009

2010-2011

2012-2015

od 3/2016

400

100

50

20

<10

 
Všech pět spékacích pásů na aglomeraci se bude v ArcelorMittal Ostrava odprašovat dvoustupňově, tedy dvěma typy filtrů zároveň. Tkaninové filtry stojící na konci procesu odprášení doporučuje EU jako nejlepší možné řešení. Jejich nespornou výhodou je účinnost zachytávání i malých prachových částic.

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 500 zaměstnanců. Průměrná mzda v roce 2014 činila 35 124 Kč. Společnost vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. S předstihem snížila vliv výroby na životní prostředí nad rámec požadavků EU a letos dokončí 13 dotovaných investic do nadstandardní ekologizace v hodnotě 3,1 miliardy korun. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A.G.

 

Mediální partneři rubriky Technologie, materiály:

   

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

O vadách ocelí pro energetiku se jednalo na PromattenuO vadách ocelí pro energetiku se jednalo na Promattenu (106x)
Téměř 50 materiálových specialistů se sešlo 8. a 9. listopadu 2012 ve stylovém horském hotelu Vidly v Jeseníku na konfer...
Doosan Škoda Power dodá svoji nejvýkonější parní turbínu pro Latinskou Ameriku, do vysoce seismické oblastiDoosan Škoda Power dodá svoji nejvýkonější parní turbínu pro Latinskou Ameriku, do vysoce seismické oblasti (80x)
Svoji dosud výkonově největší parní turbínu v Latinské Americe dodá Doosan Škoda Power pro projekt uhelné elektrárny IEM...
„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“ (53x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Roman Baláž, obchodní ředitel MSA, a.s. Dolní Benešov. Pane řediteli, co do...