Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Klasické    Nový superkritický blok v Ledvicích zvýší účinnost výroby na 47 procent

Nový superkritický blok v Ledvicích zvýší účinnost výroby na 47 procent

Publikováno: 7.2.2008, Aktualizováno: 12.7.2022 13:25
Rubrika: Klasické, Výstavba nového bloku Ledvice

Společnost Škoda Praha Invest postaví do konce roku 2012 pro společnost ČEZ v elektrárně Ledvice nový nadkritický blok spalující hnědé uhlí o výkonu 660 MW. Půjde o nejmodernější elektrárnu nejen v ČR, ale i ve střední Evropě. Klíčovými dodavateli projektu je konsorcium, tvořené společnostmi Alstom Power Boiler a Alstom Power, a dále společnost Škoda Power.

Výroba elektřiny v novém bloku bude vysoce šetrná k životnímu prostředí, hrubá účinnost dosáhne 47 %, což znamená snížení produkce CO2 a ostatních emisí. Elektrárenský blok, jehož životnost bude 40 let, má být zákazníkovi do komerčního provozu předán 31. prosince 2012. V současné době již probíhají práce na uvolnění staveniště. Vlastní výstavba nového zdroje začne pracemi na základech hlavního výrobního bloku a bude zahájena na jaře roku 2009, kotel začne Alstom montovat na jaře roku 2010, Škoda Power pak turbínu na stavbu dodá na podzim téhož roku.
Elektrárna Ledvice zahájila provoz v letech 1966–1969. Aktuálně má čtyři bloky, z nichž první je již mimo provoz a nyní v něm probíhá demolice kotle. Bloky č. 2 a 3 budou odstaveny okamžikem spuštění nového zdroje a 4. blok s fluidním spalováním, který byl dodán brněnskou částí Alstom před deseti lety, bude dále v provozu společně s novým 660 MWe blokem. Elektrárna Ledvice je zásobena uhlím severočeských dolů z dolu Bílina. Nový blok bude přímo dopravně napojen na produkci hnědého energetického uhlí z tohoto dolu.


 

Letecký pohled na elektrárnu v Ledvicích


 

Výškou téměř 140 metrů bude elektrárna v Ledvicích nejvyšší stavbou svého druhu v České republice

Konsorcium Alstom bylo ve výběrovém řízení vybráno jako dodavatel kotle pro tento první superkritický blok o výkonu 660 MWe v České republice. Zákazníkovi bude dodána špičková technologie, která představuje nejvyšší světový standard s velmi vysokou mírou účinnosti a současně nízkými emisními hodnotami. Zajímavostí ledvického projektu je, že stavba kotle bude výškou 147 metrů nejvyšší stavbou svého druhu v ČR.

Podepsání kontraktu   26. 10. 2007
Zkušební provoz          31. 10. 2012
Uvedení do provozu    31. 12. 2014

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Technická průvodka kompletní obnovy Elektrárny Tušimice II (28x)
Vzhledem ke skutečnosti, že převážná část rozhodujících technologických zařízení Elektrárny Tušimice II se blíží k hrani...
TESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2019: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy palivaTESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2019: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy paliva (26x)
Naše firma TESPO engineering s.r.o. dlouhodobě patří mezi firmy, které se nebojí vyvíjet, vymýšlet, a především také rea...
„Nehrajeme jen o emise a teplárny, ale o budoucnost průmyslu v Evropě,“„Nehrajeme jen o emise a teplárny, ale o budoucnost průmyslu v Evropě,“ (19x)
je přesvědčený Martin Hájek, výkonný ředitel Teplárenského sdružení České republiky. Právě na teplárny nejvíce dopadají ...