Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    Novela energetického zákona může být pro větrné elektrárny likvidační

Novela energetického zákona může být pro větrné elektrárny likvidační

Publikováno: 12.12.2007, Aktualizováno: 27.4.2009 14:54
Rubrika: Větrné

Návrh novely Energetického zákona může mít pro větrné elektrárny v ČR neblahé následky. Kvůli novému pravidlu „tří průměrů“ o vzdálenosti větrníků od elektrického vedení by nebylo možné realizovat zhruba až polovinu plánovaných projektů. ČR by se tak opět vzdálila závazku vyrábět 8 % své elektřiny v obnovitelných zdrojích do roku 2010.

Drobná pasáž novely Energetického zákona, který je nyní v meziresortním připomínkovacím řízení, může mít pro českou větrnou energii nedozírné důsledky. Zákon chce totiž nově stanovit minimální vzdálenost větrných elektráren od veškerých elektrických vedení (včetně vedení nn), a to na úrovni trojnásobku průměru rotoru. To u standardní 2 MW elektrárny představuje zhruba 300 metrů.
„Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem polovinu projektů výstavby větrných elektráren. Ty jsou totiž v projektech logicky umisťovány k vedení co nejblíže a ne vždy dovolují další omezující podmínky přesun stroje na jiné místo,“ řekl František Šustr, předseda České společnosti pro větrnou energii. Nejčastějším problémem, zvlášť ve více zasíťovaných oblastech, by bylo najít místo, které je větrné a zároveň jak 300 metrů od drátů, tak dostatečně daleko od okraje obce (kvůli dodržení hlukových limitů).
„Pravidlo 'trojnásobku rotoru' přitom nemá žádné technické či bezpečnostní opodstatnění. Bezpečný koridor kolem vedení je výrazně kratší a je respektován již nyní,“ dodal František Šustr. Argumentace o zajištění bezpečnosti vedení neobstojí, pro všechny ostatní stavby (včetně výškových) platí stávající ochranné pásmo kolem vedení, např. pro vedení 400 kV je to 20 metrů. Mimo jiné jsou větrné elektrárny projektovány na větší zatížení a odolají horším větrným podmínkám a turbulencím než elektrická vedení a jiné stavby.
Již v současnosti musí větrná energetika v ČR splňovat celou řadu náročných požadavků – kromě nalezení oblastí s dostatečným větrným prouděním jde zejména o skloubení s ochranou krajiny, získání souhlasu obcí či nutnost naplnění přísných pravidel pro získání EIA. Zavedení další podmínky, která navíc nemá logické opodstatnění, by reálně ohrozilo rozvoj větrné energetiky v ČR jako celku. V souvislosti s tím by navíc ČR mohla mít problémy se splněním svého závazku k EU, že bude do roku 2010 produkovat 8 % elektřiny v obnovitelných zdrojích.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

AREVA Wind pustila na moře nové plavidlo INNOVATION pro výstavbu větrných faremAREVA Wind pustila na moře nové plavidlo INNOVATION pro výstavbu větrných farem (35x)
K plánované instalaci osvědčené technologie pro mořské větrné farmy - AREVA M5000 bude použito nové těžkotonážní plavid...
ČEZ loni vyrobil v obnovitelných zdrojích v ČR 1,3 TWh elektřiny (27x)
V roce 2008 vyrobila Skupina ČEZ v ČR 1 308 250 MWh elektřiny v tzv. obnovitelných zdrojích. Ve srovnání s rokem 2007 jd...
Větrné elektrárny v Baltském moři ukotví ocel z ArcelorMittalVětrné elektrárny v Baltském moři ukotví ocel z ArcelorMittal (26x)
ArcelorMittal Gijón dodá 23 tisíc tun těžkých ocelových plechů na výstavbu základů 29 větrných elektráren ve Wikingerské...