Novela energetického zákona může být pro větrné elektrárny likvidační
Rubrika: Větrné
Návrh novely Energetického zákona může mít pro větrné elektrárny v ČR neblahé následky. Kvůli novému pravidlu „tří průměrů“ o vzdálenosti větrníků od elektrického vedení by nebylo možné realizovat zhruba až polovinu plánovaných projektů. ČR by se tak opět vzdálila závazku vyrábět 8 % své elektřiny v obnovitelných zdrojích do roku 2010.
Drobná pasáž novely Energetického zákona, který je nyní v meziresortním připomínkovacím řízení, může mít pro českou větrnou energii nedozírné důsledky. Zákon chce totiž nově stanovit minimální vzdálenost větrných elektráren od veškerých elektrických vedení (včetně vedení nn), a to na úrovni trojnásobku průměru rotoru. To u standardní 2 MW elektrárny představuje zhruba 300 metrů.
„Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem polovinu projektů výstavby větrných elektráren. Ty jsou totiž v projektech logicky umisťovány k vedení co nejblíže a ne vždy dovolují další omezující podmínky přesun stroje na jiné místo,“ řekl František Šustr, předseda České společnosti pro větrnou energii. Nejčastějším problémem, zvlášť ve více zasíťovaných oblastech, by bylo najít místo, které je větrné a zároveň jak 300 metrů od drátů, tak dostatečně daleko od okraje obce (kvůli dodržení hlukových limitů).
„Pravidlo 'trojnásobku rotoru' přitom nemá žádné technické či bezpečnostní opodstatnění. Bezpečný koridor kolem vedení je výrazně kratší a je respektován již nyní,“ dodal František Šustr. Argumentace o zajištění bezpečnosti vedení neobstojí, pro všechny ostatní stavby (včetně výškových) platí stávající ochranné pásmo kolem vedení, např. pro vedení 400 kV je to 20 metrů. Mimo jiné jsou větrné elektrárny projektovány na větší zatížení a odolají horším větrným podmínkám a turbulencím než elektrická vedení a jiné stavby.
Již v současnosti musí větrná energetika v ČR splňovat celou řadu náročných požadavků – kromě nalezení oblastí s dostatečným větrným prouděním jde zejména o skloubení s ochranou krajiny, získání souhlasu obcí či nutnost naplnění přísných pravidel pro získání EIA. Zavedení další podmínky, která navíc nemá logické opodstatnění, by reálně ohrozilo rozvoj větrné energetiky v ČR jako celku. V souvislosti s tím by navíc ČR mohla mít problémy se splněním svého závazku k EU, že bude do roku 2010 produkovat 8 % elektřiny v obnovitelných zdrojích.
Autor
Související články
- Češi razí v Rusku cestu zelené energii - Falkon Capital postaví v Rusku první velké větrné elektrárny (24.6.2014)
- Větrná energetika a střety s jinými technologiemi (5.4.2009)
- Realizace projektu Pchery – mnoho prvenství (30.10.2008)
- Projekt větrného parku Stříbro vychází vstříc obcím (14.10.2008)
- Větrné turbíny GE Energy 2,5XL byly vybrány pro projekty v Polsku (10.10.2007)