Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Jaká je budoucnost české jaderné energetiky?

Jaká je budoucnost české jaderné energetiky?

Publikováno: 13.10.2014
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události

ÚJV Řež, a. s., (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a. s.) uspořádala i letos tradiční workshop v době konání Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně na téma „Budoucnost energetiky v ČR – role jaderné energetiky“.

Klíčová slova: ÚJV, jaderná energetika

V Parkhotelu Brno se 30. září 2014 sešli vrcholoví manažeři a odborníci ze společností zabývajících se jadernými technologiemi, výrobou i výzkumem. Na půldenním workshopu vystoupili zástupci ÚJV Řež, ENVINET, Sigma Group, ALVEL, Škoda JS a ZAT. Do diskuse se zapojili rovněž účastníci workshopu ze společností ABB, ALTA, VF Černá Hora, Česká nukleární společnost, Královopolská RIA, OT Energy services, VIA ALTA, Vršanská uhelná a ZVVZ Enven Engineering.

Přítomné přivítal Ing. Karel Křížek (předseda představenstva ÚJV Řež, a. s.) a hned v úvodu upozornil na významné změny v sektoru energetiky. Zdůraznil, že objem výroby z obnovitelných zdrojů stále roste a velké klasické i jaderné zdroje se v Evropě dostávají do role zálohy. Bez kapacitních plateb si nelze zajistit ani jejich obnovu, takže vznik nových jaderných zdrojů je velmi problematický. Ve své prezentaci také poukázal na stav energetiky v České republice s tím, že do konce roku 2014 má proběhnout aktualizace státní energetické koncepce.

Účastníci workshopu představili své zásadní projekty v oblasti jaderné energetiky včetně oblasti výzkumu. Prezentovali novinky, rozvojové projekty, nadnárodní spolupráci, či unikátní zařízení. Současnou situaci dodavatelů v oblasti energetiky v České republice vystihl Ing. Jan Zdebor, CSc. (Škoda JS), když rok 2014 označil za bod zlomu a zdůraznil, že dostavba Temelína a Dukovan bude sice pro české dodavatele klíčovou zakázkou, ale pro nejbližší období je jejich jedinou šancí účast na dodávkách budovaných jaderných elektráren typu VVER v zahraničí.

V rámci ČR si jednotlivé společnosti nadále udržují know-how nabyté během posledních dekád. Ještě stále se řadíme mezi světovou špičku ve vývoji a výrobě technologií pro energetiku včetně výstavby jaderných zdrojů. Tento potenciál je potřeba dál rozvíjet. To však také vyžaduje jasnou a dlouhodobou státní energetickou koncepci, která určí, jakým směrem se budeme ubírat příštích 30 až 50 let.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (67x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (61x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...
Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (55x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...