Nacházíte se:  Úvod    Energetické strojírenství    ČR a Francie prohloubí spolupráci v oblasti jaderné energetiky

ČR a Francie prohloubí spolupráci v oblasti jaderné energetiky

Publikováno: 19.5.2011
Rubrika: Energetické strojírenství, Jaderné, Jaderné palivo

Ministr průmyslu a obchodu České republiky Martin Kocourek a ministr průmyslu, energetiky a digitální ekonomiky Francie Eric Besson podepsali včera, 18. května 2011, ujednání o spolupráci, zejména v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoji nebo bezpečnosti. Zaručit by to měla nová Cestovní mapa pro institucionální spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Mimoto dnes podepsali dohodu o vzájemné spolupráci i zástupci Ústavu jaderného výzkumu Řež a francouzské výzkumné Komise pro atomovou energii a alternativní zdroje. Podpis Cestovní mapy navazuje na Akční plán česko-francouzské strategie partnerství na roky 2011 – 2013, který na začátku letošního roku podepsali v Paříži ministerští předsedové obou vlád Petr Nečas a François Filion. Vedle Francie má Česká republika podobné ujednání i s jinými státy.

„Zejména výzkumné instituce a školy z ČR a Francie se už mohou pochlubit poměrně dlouhou historií úspěšné spolupráce. Cílem dnes podepsaného dokumentu je především posílit výměnu talentovaných studentů a špičkových vědců, kteří se věnují jaderné energetice,“ uvedl Martin Kocourek. „Další významné téma, ve kterém chceme posílit vzájemnou spolupráci, se týká otázek spojených s bezpečností jaderné energetiky, a to jak v oblasti vývoje nových bezpečnostních prvků, tak například ve výměně zkušeností v souvislosti se situací v japonské elektrárně Fukušima,“ dodal po podpisu Besson.
E. Bresson ve svém projevu zdůraznil, že cestovní mapa se týká především přípravy společného programu přípravy studentů, výměny stážistů a mobility profesorů. Již v roce 2011 získá 8 českých studentů stipendia ke studiu ve Francii. Dále půjde o prohloubení projektů v oblasti výzkumu a vývoje, zejména pokud jde o technologie 4. generace v rámci programu ASTRID ve Francii a programu ALLEGRO v České republice. „Podnikneme další kroky ke zvýšení jaderné bezpečnosti na základě smlouvy, kterou do konce roku podepíšou představitelé našich nezávislých úřadů,“ řekl francouzský ministr. Dohoda obsahuje i výměnu zkušenosti z oblasti jaderného odpadu. „Budeme systematicky koordinovat naše postoje v mezinárodních institucích. Veškeré poznatky z fukušimské katastrofy uplatníme při prosazování nejvyšších bezpečnostních standardů v Evropě a ve světě,“ zdůraznil E. Bresson, který taktéž podotkl, že již nyní se AREVA, jeden z účastníků výběrového řízení zapojuje české firmy, mající zkušenost v odvětví, do projektu EPR. Podle něj je cílem je společně postavit reaktor EPR v ČR a později spolupracovat na jeho výstavbě v zahraničí. Francouzský ministr je na návštěvě České republiky při příležitosti šestého Evropského jaderného fóra, které se ve čtvrtek a pátek koná v Praze. Zde, v Černínském paláci, přednese zahajovací řeč.

 

Get the Flash Player to see this player.

 Projevy a slavnostní podpis smlouvy

ČR a Francie společně proti zpolitizování fukušimské havárie
Oba ministři se společně postavili proti názorům a návrhům některých, především pak rakouských a německých europoslanců, kteří nahlas mluví o tom, že o palivo-energetickém mixu by neměl rozhodovat členský stát Unie samostatně. „Obávám se, že diskuze o jaderné energetice nebude probíhat na odborné a technické úrovni, ale na politické, protože Evropský parlament je politický orgán. Spolu s Francií se budeme snažit udržet diskuzi co možná nejvíce na odborné úrovni. Toto výsostné právo, právo volby energetického mixu, je zakotveno v Lisabonské smlouvě a my na něm budeme trvat,“ uvedl M. Kocourek. E. Besson jej doplnil: „Jestliže někteří europoslanci uvažují o změně pravidel, o změně smluv, tak na toto mají samozřejmě právo. Francie se s tím zásadně neztotožňuje. Máme sice společné evropské cíle v oblasti obnovitelných zdrojů elektrické energie, ale energetický mix je plně v kompetenci členských států a jádro ve Francii je jasnou volbou.“
V oblasti chystaných zátěžových testů evropských jaderných elektráren se oba ministři shodli, že právě probíhající pražské Evropské jaderné fórum je velkou příležitostí prodiskutovat další rozvoj jaderné elektrárny po události ve Fukušime a stanovit postup tzv. stress testů. „Zátěžové testy nejsou nějakým kompromisem, ale nutností, kterou všichni chápou a chápou je jako bezprecedentní pokrok v oblasti bezpečnosti provozu jaderných elektráren. Musíme se nyní dohodnout na jasné metodice, které si pak již detailně rozpracují jednotlivé členské státy samostatně. "Stress testy" nejsou o tom, zda jadernou energetiku ano nebo ne, ale o tom, jak dále v oblasti bezpečnosti jaderné energetiky,“ uvedl E. Bresson. 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


Fotogalerie
Podpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energeticePodpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energeticePodpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energeticePodpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energeticePodpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energeticePodpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energeticePodpis smlouvy ČR a Francie o prohloubení spolupráce v jaderné energetice

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“ (63x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Roman Baláž, obchodní ředitel MSA, a.s. Dolní Benešov. Pane řediteli, co do...
Je pro utilitní společnosti „spirála smrti“ nevyhnutelná? (57x)
Předpovědi “spirály smrti” pro tradiční výrobní a distribuční společnosti mohou být přehnané, nicméně poptávka po elektř...
Svařování komponent jaderných elektráren (54x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...